Jak být fit po padesátce?


Jak být fit po padesátce?

Každou ženu jednou toto období čeká. Není to však žádná tragédie, jak si mnozí lidé myslí. Přestože dochází v našem těle k různým změnám, i nadále platí, že padesátka je jen číslo. Staří jsme tak, jak se cítíme. Navíc existuje spousta způsobů, jak s nepříjemnými příznaky v tomto věku bojovat.

Jaké změny nastávají?

Tou hlavní změnou je bezesporu klimakterium, které nastává většinou kolem 50. roku života (u někoho i dříve). Je to známka toho, že žena dosáhla vrcholu v pohlavní zralosti. Začíná kolísat hladina ženských hormonů, celková aktivita našeho organismu se snižuje, což způsobuje větší únavu, časté změny nálad a také se mohou objevovat různé nemoci.

Jak tělu pomoci?

Hormony, které tělu chybí, můžete doplnit pomocí hormonální léčby, jež vám nejčastěji naordinuje váš lékař či lékařka. Existuje však několik nehormonálních preparátů, založených na rostlinné bázi, takže nemusíte tělo zatěžovat chemickými látkami. Využívají léčivé účinky bylin a rostlin, ty umí značně potlačit příznaky doprovázející klimakterium.

  • Skvělým pomocníkem jsou fytoestrogeny (izoflavony), a to díky své struktuře, která je podobná estrogenům, což jsou ženské pohlavní hormony. Dokážou podpořit hormonální rovnováhu a harmonizovat průběh celého období klimakteria.
  • Vynikajícím zdrojem fytoestrogenů je jetel luční a sója.

Fytoestrogeny pomáhají se snížením výskytu kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu a osteoporózy.

Co je důležité?

Vitamin D

  • je důležitý kvůli metabolismu vápníku a fosforu, ale také pro správnou mineralizaci kostí.
  • Má pozitivní vliv na náš imunitní systém.

Správná výživa

  • Snažte se omezit tuky
  • Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim (voda, ovocné a bylinkové čaje)
  • Zařaďte na jídelníček potraviny bohaté na vápník a další minerály, a také vitaminy a stopové prvky (to vše obsahují mléčné výrobky)

Dostatek pohybu

Začněte chodit na pravidelné procházky a snažte se také sportovat. Pohybové aktivity přizpůsobte svému věku, schopnostem a rovněž zdravotnímu stavu. Nejideálnější je jízda na kole, plavání či nordic walking.

Snažte se být co nejvíc na čerstvém vzduchu a slunci, jež podpoří tvorbu vitaminu D, který je potřebný pro naše kosti. Oblékejte se do bavlněného nebo podobného vzdušného oblečení, aby dobře sálo pot a nedráždilo pokožku.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..