Čeho se vyvarovat na pracovišti?


Čeho se vyvarovat na pracovišti?

Každý pracovní vztah musí mít určitá pravidla. Je dobré se takových pravidel držet a vyvarovat se tak případných nechtěných problémů, které byste si mohli způsobit, i když se vám to nezdá důležité. Nejen, že si udržíte svou dobrou pověst, ale také práci. Čeho se vyvarovat? Pojďme se na pár důležitých bodů podívat.

  1. Nestraňte se kolektivu – sice je důležité, věnovat se své práci na 100% a plnit tak stanovené úkoly co nejlépe a pokud možno za co nejkratší dobu, ale také nezapomínejte na své kolegy. Sbližování s kolegy je stejně důležité, jako vaše práce. I když toho máte jistě hodně, zvlášť když vás trápí nějaký šibeniční termín, najděte si pro své kolegy aspoň trochu času, přece musíte také jíst a pít, tak nemůže být nic těžkého, zajít s kolegy aspoň na kávu, však při pití kávy můžete projednat i to, na čem v práci pracujete společně. Nebudou vás aspoň považovat za odpadlíka a nevyčlení vás z kolektivu.
  1. Soukromí řešte minimálně – nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat kontakt s rodinou, když jste na pracovišti, avšak snažte se své soukromé záležitosti řešit někde stranou nebo aspoň diskrétně. Pokud budete třeba řešit problémy vašeho potomka ve škole či starosti vaší drahé polovičky v práci, nikdo vám za to hlavu neutrhne, to je zcela v pořádku, čas od času něco takového řeší každý, ale rušit své kolegy tím, že musíte koupit novou pračku, navštívit oblíbený baru s kamarádkami či kamarády, kontrolu se psem u veterináře a podobně, to už příliš vhodné není. Buďte ohleduplní a své kolegy se snažte neomezovat, ani otravovat.
  1. Peníze jsou zakázané téma – o tom, jak vysoký máte plat, byste nikdy mluvit neměli, nehledě na to, že dost často je to i součástí vaší pracovní smlouvy. Stejně jako o své výplatě nemluvíte na pracovišti, není vhodné jí řešit ani, když se s kolegy sejdete soukromě. Věřte, že vztahy na pracovišti by to velmi zkomplikovalo, neboť by okamžitě začaly dohady, že jeden z vás má víc než ten druhý a naopak. Podobné je to i s výhodami, kdy jeden má služební telefon či auto a druhý ne. Pokud něco takového chcete řešit, pak jedině s nadřízeným.
  1. Omezte drbání a pomlouvání – drbat kolegy je zvykem v podstatě na každém pracovišti, občas je to i potřeba, upustit trošku ventil, abyste si ulevili, zvlášť když ten kolega terorizuje vás i ostatní, ale nesmí se to přehánět. Vyvarujte se zbytečných zlých klepů a různého pletichaření. Stačí jen občas prohodit nějakou poznámku či krátký komentář, neprobírejte třeba kolegovu příšernou kravatu či hrozný účes vaší kolegyně hodinu. Mohlo by se vám stát, že se to obrátí proti vám a pomlouvaný kolega si na vás zasedne.
  1. Žádné fňukání a stížnosti – myslete si, co chcete, ale hlavně to neříkejte nahlas. Žádné stížnosti na nevyhovující termín, neoblíbené porady a podobně. Tyto komentáře si nechte pro sebe, protože byste mohli být označeni za negativistu, který narušuje pozitivní pracovní atmosféru. Když budete pracovat s nadšením, nejen, že toho uděláte více, ale nebudete otravovat pracovní dobu svým kolegům.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..