To, že Česko patří mezi premianty v třídění odpadu, rozhodně není tajemství. V některých oblastech bychom se ale ještě mohli zlepšit.
Dobrý marketing i průprava na školách. To všechno vedlo k tomu, že se Česko během několika let stalo premiantem v třídění odpadů. Češi přitom netřídí pouze plasty, papír nebo sklo. Ve velkém se třídí také kovy. A to i přesto, že v Česku nenajdete příliš mnoho kontejnerů.
Málo kontejnerů
Tento problém ale nezabránil Čechům v tom, aby zvolili alternativní způsoby recyklace. Výkup šrotu Plzeň patří mezi ně. Výkup šrotu totiž v některých případech nabízí opravdu lukrativní částky za výkup jedno kilogramu železa. Recyklace ale rozhodně není jen o penězích, což dokazují přeplněné kontejnery. To bohužel nemůžeme říct o kontejnerech na kovy.
Ty by sice mohly být také plné, jejich nedostatek ale trápí Česko dlouhé roky. Narozdíl od kontejnerů na platy, sklo, papír nebo v poslední době dokonce na olej, tyto kontejnery nejsou vůbec dostupné. Kdo chce recyklovat kov, si jej tedy musí doslova syslit na vlastní zahrádce a až jej nahromadí dostatečné množství, odveze ho do sběrného dvora.
Výborné výsledky
I přes tuto překážku ale nejsou výsledky Česka v třídění vůbec špatné. Nejlépe si vede Praha, které se během první poloviny roku podařilo vytřídit už 360 tun kovového šrotu. Zbytek republiky pak drží krok, ale žádné z měst nebo krajů se objemem recyklace kovů zatím bohužel nemůže vyrovnat.
To ale v tuto chvíli rozhodně nevadí. Důležitější jsou totiž čísla, které ukazují, že počet vytříděných kovů každým rokem roste. Tak například v roce 2017 se podařilo vytřídit pouhých 144 tun kovového šrotu. Oproti předchozím rokům se tedy jedná o výrazný nárůst, což je rozhodně skvělá zpráva. Teď už jen stačí, aby se kontejnery na kovy dostaly do všech měst a vesniček, a masivní recyklace tohoto materiálu může začít!
Zanechte odpověď