Chraňte svou domácnost před útoky hackerů a trojskými koňmi

Chraňte svou domácnost před útoky hackerů a trojskými koňmi

Sdílíte-li domácnost se školou povinnými dětmi, po době covidové je více než zřejmé, že se v ní nachází nejméně jeden počítač či notebook. Pokud totiž světová pandemie a lockdown něco přinesly, tak to byla právě domácí výuka a online hodiny, které se bez přítomnosti nějakého zařízení, které je možné připojit k internetu, neobešly.

Ale víte, jak být na internetu v bezpečí, a jakých chyb se vyvarovat? Ujistěte se, že dodržujete veškeré zásady bezpečného pohybu po síti.

První zásada bezpečného pobytu na internetu

První otázka, kterou na vás máme, zní jednoduše: máte antivirový program? Nejlepší antivirus pro domácnosti je ten, který ochrání všechna zařízení, která se u vás doma nacházejí. Zároveň žádný z vašich přístrojů nezpomalí, ochrání veškerá vaše citlivá data šifrováním a bude vás chránit proti malwaru, ransomwaru a phishingu. A v neposlední řadě veškeré stažené soubory podrobí důkladné prohlídce.

Nebuďte snadným terčem

Nikdy, ale opravdu nikdy, neklikejte na podezřelé odkazy a stránky, které neznáte. Slevy a slevové kódy vždy uplatňujte pouze ze seriózních a ověřených webových stránek. Také nereagujte na podvodné telefonáty od volajících, kteří se tváří jako zaměstnanci banky, u které máte vedený svůj osobní účet.

Všechny banky vás v případě nutnosti vyzvou, abyste se na jejich pobočku dostavili osobně, popřípadě vše vyřídili prostřednictvím internetového bankovnictví nebo bankovní aplikace ve vašem chytrém telefonu. Nikdy by vás nežádali, abyste jim své osobní informace, hesla a čísla karet sdělovali po telefonu.

Zajištění domácí sítě

Základním ochranným prvkem každé domácnosti, která má přístup k internetu, je také ochrana vaší domácí sítě. Ať už máte doma jakoukoliv wifi, neriskujte, že se k Vám nabourají nezvaní hosté a s pomocí antivirových programů pravidelně podrobujte svůj router testům a diagnostikám. Jakákoliv technika, která je na vaši domácí wifi síť připojena, bude díky pravidelným kontrolám v bezpečí a vaše údaje z vašich chytrých hodinek, notebooků, tabletů a počítačů, nikam neuniknou.

Používejte hesla vždy a všude

I pokud vaši domácí síť používáte pouze vy, ke vstupu do všech svých chytrých zařízení si vytvořte heslo. Při jeho vytváření se ovšem vyvarujte obvyklých chyb, mezi které patří například používání prvních několika písmen abecedy za sebou, kombinace čísel 1234, jméno vašeho mazlíčka či vaše datum narození. I přes spolehlivou ochranu vaším antivirem, je dobré, nenechávat nic náhodě a volit si složitá, dobře promyšlená hesla, která nebudou snadno prolomitelná.

Pozor na to, co stahujete

Posílají vám v jednom kuse vaši kamarádi vtipné e-maily a e-maily takzvaně řetězové? To jsou ty, které začínají slovy: pošli toto deseti dalším lidem, aby…? Dejte si na podobně zprávy pozor a dvakrát si rozmyslete, jaké e-maily otvíráte, a hlavně, jaké přílohy stahujete do svého počítače. Před stažením podezřelých souborů je vždy nechte překontrolovat antivirovým programem. Jen tak budete mít jistotu, že obsah stažené souboru není vir, který poničí celý obsah vašeho počítače. Škody, které by takový vir napáchal, by totiž mohly být nenapravitelné.

Sdělujte o sobě minimální množství informací

A posledním doporučením je to, jak se správně chovat na sociálních sítích. Ať už máte profil na kterékoliv platformě, dávejte si dobrý pozor, jaký obsah sdílíte, a kolik informací o své osobě ostatním sdělujete. Platí jednoduché pravidlo: čím méně informací, tím lépe.

Buďte při pobytu na internetu ostražití, chraňte se použitím spolehlivého antivirového programu a podezřelým webovým stránkám a e-mailům se vyhýbejte obloukem.

Zdroj obrázku: Pixels Hunter / Shutterstock.com




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..