Co dělat při kinetóze?


Co dělat při kinetóze?

Pokud patříte mezi ty rodiče, jejichž výlet autem vždy končí tak, že jejich dítě pláče a je celé od zvratků, pak je vašim problémem právě kinetóza.

Co to vlastně je?

Kinetóza je v podstatě nemoc z pohybu, která se nejčastěji vyskytuje právě u dětí (postihnout může samozřejmě i dospělého jedince). Důvodem kinetózy je to, že organismus takových jedinců tak říkajíc nechápe, že je v pohybu, i když pro ten pohyb vlastně nedělá vůbec nic.

Jaké může mít příznaky?

  • Studený pot
  • Žaludeční nevolnost
  • Pocit na zvracení
  • Zvracení
  • Bledost
  • Závrať
  • Nechutenství

Pro své potomky musíte udělat maximum, abyste jim tento nepříjemný stav co nejvíce ulehčili. Důležité je, věnovat jim potřebný čas a snažit se je zabavit. Pokud se rozhodnete jejich kinetózu řešit pomocí léků, vždy se poraďte s lékařem a pročtěte si příbalový leták, neboť léky mohou mít tlumící účinky.

Co můžete pro své děti udělat?

  1. Snažte se je rozptýlit – zapomeňte na to, že byste s dítětem v autě četli. Při čtení totiž oči sledují obrázky a text, ale jejich tělo si uvědomuje změnu polohy, což je může zmást. Lepší je, když jim pohádku budete vyprávět nebo si s nimi místo pohádky raději zazpíváte. Vyzkoušet můžete také různé slovní hry nebo je zabavit komentáři ohledně krajiny, která za okny vozu či vlaku ubíhá. Můžete se jich třeba ptát, jestli poznávají strom, který jste zrovna minuli a podobně.
  2. Noční jízda – jestli je to jen trošku možné a vy se chystáte na delší cestu, vyjeďte raději v noci, snažte se vyhnout přílišným serpentinám a zvolte raději rovné úseky a dálnice. Po cestě se snažte častěji stavět, dopřejte si krátkou přestávku, při které si dáte občerstvení a trochu se protáhnete. Neignorujte potřeby dítěte, všímejte si, zda nepofňukává, čímž se vám bude snažit naznačit, že je u něj něco špatně.
  3. Děti a strava – typ potravin, které dítě před jízdou zkonzumuje, může hrát důležitou roli. Strava by neměla být tučná a kořeněná. Vhodné jsou třeba zázvorové sušenky či bonbony, protože uklidňují žaludek. U dětí, které o zázvor nestojí, vsaďte na zázvor v tabletách, vůbec to nepoznají.
  4. Pitný režim – pravidelný pitný režim je zcela nezbytný, na zklidnění žaludku pomůže mátový čaj (můžete ho osladit medem či hroznovým cukrem).
  5. Placebo – pokud chcete děti uklidnit a zlepšit náladu, rozdělte na čtvrtky hroznový cukr a dětem ho podejte jako lék (kouzelná tableta), což navodí placebo efekt.
  6. Obklad – zkuste si s dítětem hrát na doktory a přiložením studeného obkladu ho přemluvte, aby zhluboka dýchalo.
  7. Vhodný oděv – zvolte na cestu pohodlné a vzdušené oblečení, které nebude dítě nikde škrtit a nebude mít moc utaženou gumu, bylo by mrzuté.
  8. Čistý vzduch – snažte se v prostoru udržovat čistý vzduch, neboť žaludek mohou zvednout i výfukové plyny, kouř z cigaret či příliš silný parfém.

Jestliže nic z uvedeného nezabírá, můžete vyzkoušet medikamenty, o kterých je známo, že zabírají. Vhodný je třeba Kinedryl, léky obsahující moxastin či homeopatika. Často se používá Gravipop, což je lízátko či Travel Gum, to je žvýkačka (pokud je dítě mladší 15 let, stačí jen půlka). Vždy se však poraďte s lékařem, co by pro vašeho potomka bylo nejvhodnější.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..