Je to součást tradiční čínské terapie. V Číně je tato léčebná metoda používána už po tisíciletí. Poprvé se o baňkování vědělo už v roce 1550 př.n.l.. Mezi zastánce této metody patřili dokonce i antičtí lékaři Hippokrates a Galénos. U nás je známé necelých 100 let. Dnes se využívá jako doplňková metoda v alternativní medicíně. Pokud už se pro ni rozhodnete, měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem o vhodnosti jejího užití.
Jak probíhá baňkování
Aby baňky lépe přilnuly k tělu, natře se vždy místo, které se má ošetřovat masážní emulzí či mastným krémem. Poté terapeut vloží do baňky na několik vteřin hořící tampon a přiloží jí hrdlem na namazané místo. Ohřátý vzduch v baňce se po přiložení k tělu ochladí, čímž zmenší objem. Tím vznikne podtlak, který kůži ošetřovaného vtáhne do baňky a ta se přisaje. Baňky můžete po těle posouvat a jejich pohybem můžete provádět cílenou masáž. Když se nechají na jednom místě delší dobu, můžou se díky vzniklému podtlaku tvořit krevní podlitiny kulatého tvaru, jež nejsou tak do hloubky jako klasické modřiny a mnohem rychleji se zahojí. Baňkování se také říká vakuoterapie.
Na co vakuoterapie pomáhá?
- odstraňuje bolest kloubů a zad
- celulitida
- menstruační potíže
- migréna
- problémy se zažíváním
- vysoký krevní tlak
- otoky
- svalové křeče
Baňkování dokáže stimulovat činnost imunitního systému, čehož lze dosáhnout pravidelným užíváním jednou až třikrát týdně po sobě. Bohatě Vám postačí i hodina, kterou spojíte s klasickou či se sportovní masáží. Vždy je důležité, aby se masér či terapeut zeptal svého klienta na případné zdravotní potíže, kterými by mohl trpět.
U jakých zdravotních potíží je třeba být na pozoru?
- srdeční problémy
- alergie
- vysoký krevní tlak
- diabetes
- cévní problémy
- poruchy srážlivosti krve
- větší vnímavost bolesti
- křečové žíly
- trombóza
- prodělaný srdeční infarkt
- plicní embolie
Vedle zad se může baňkovat vlastně celé tělo, jak kolena, tak kotníky, ramena a v neposlední řadě i obličej.
Zanechte odpověď