Tento překrásný keř se vyskytuje v lesích, zahradách i parcích jako jejich ozdoba. Je hustý, rozložitý, má pěkně tvarované listy, které jsou lesklé a tmavě zelené. V době květenství má sněhobílé květy, jež jsou následně vystřídány červenými plody.
Není to však jen okrasný keř, své místo má i mezi léčivými rostlinami, neboť léčivé účinky mají nejen plody, ale i listy a květy.
Na co pomáhá?
- srdeční potíže
- problémy s oběhem
- stimulace srdce
- regulace srdečních poruch
- stabilizace krevního oběhu
- snižování krevního tlaku
- uklidňující účinky
- pomoc se srdečními potížemi, jež jsou nervového původu
- nespavost
- bušení srdce
Sběr hlohu
Listy a květy se sbírají těsně před rozvitím či hned po něm, v období květen až červen. Plody sbírejte až v době, kdy jsou zralé, tedy od září do října. Jakmile vše posbíráte, ihned to musíte usušit, jinak by mohla bylinka zplesnivět. Při špatném zacházení s květy Vám zhnědnou a budou na vyhození.
Jaké účinné látky hloh obsahuje?
- kyseliny triterpenové
- kyselinu krategovou
- kyselinu ursolovou
- kyselinu oleanolovou
- Aminopuriny (adenin, guanin a adenosin)
- flavonoidy
Jak se užívá?
Vždy dvakrát za den popíjejte nálev z květů či listů. Stačí 2 lžičky na hrnek vroucí vody.
Listy mají nejvyšší obsah cenných látek a nejvíc účinná je tinktura, která se z nich vyrábí. Z květů se dělá především nálev, který má mírnější účinky, ale příjemnou vůni i chuť.
Pěstování
Dosahuje výšky až 5 m a roste planě. Vzhledem k jeho úžasné hustotě a množství trní je skvělý jako ochranná bariéra proti větru, ale také před zvědavými sousedy či nevítanými návštěvníky. Pokud ho necháte na zahradě růst, dosáhne úžasné mohutnosti, kterou lze regulovat zastřiháváním, a Vy budete mít nádherný živý plot. Nejlepší doba pro střih je jaro a konec června.
Vyhovující je pro něj sušší, pokud možno zásaditá půda. Pokud ne, stačí aspoň neutrální. Odolává jak suchu, tak mrazu a větru.
Zanechte odpověď