Tato známá rostlina se sytě žlutým květem, je přímo nadupaná vitaminy a dalšími prospěšnými látkami. Říká se jí také smetanka lékařská. Nemusíte po ní složitě pátrat někde v lese či na louce, pampelišky totiž rostou skoro všude jako plevel, a to téměř po celý rok.
Odkvétá sice v květnu, avšak i poté si uchovává své účinky prostřednictvím svých listů a kořenů. Její velikost se pohybuje mezi 10 cm až 1 metrem.
Chuť jednotlivých druhů se liší, jedny jsou hořké a chuťově nepřijatelné, jiné naopak chuťově lahodné, které se dají použít i jako přísada do salátu.
Co obsahuje?
- Vitamin B6 a C
- Enzymy
- Riboflavin
- Chlorofyl
- Thiamin
- Vápník
- Kyselinu listovou
- Železo
- Hořčík
- Zinek
- Draslík
Na co pomáhá?
- Stimulace tvorby šťáv k trávení v žaludku i ve střevech
- Pomoc s čištěním jater, žlučovodů i žlučníku
- Antialergenní účinky
- Vyléčí žlučníkové kameny – stačí 2 listy pampelišky každý den po dobu 1 roku
- Součást čajových směsí pro diabetiky
- Detoxikace organismu
- Navozuje pocit sytosti
V současné době se vědci zabývají studiem jejích účinků proti rakovinovým nádorům (buňkám). Údajně čaj z kořene působí už za 48 hodin od požití, kdy začíná likvidovat první buňky. Výtažek z pampelišky na rozdíl od chemoterapie ničí jen nádorové buňky, ne i ty ostatní.
Pampelišková kůra
Je prospěšná v mnoha problémech.
- Čištění krve
- Zlepšení trávení
- Podpora pocení a močení
- Povzbuzující účinky
Čaj z pampelišek
Do hrnku dáme 2 lžičky mletého sušeného kořene pampelišky, zalijeme 250 ml vroucí vody, a necháme louhovat po dobu 15 minut. Poté scedíme a necháme vychladnout. Pijeme 3 krát denně, nejlépe před jídlem. Kdo chce, může si čaj dosladit medem. Do čaje můžeme přimíchat i sušené listy.
Zanechte odpověď