Tento potravinový produkt pochází z Indonésie, a je stejně jako tofu vyráběn ze sójových bobů, ale na rozdíl od tofu jsou v něm boby celé a vzniká fermentací, když mezi nimi prorůstá určitý druh plísně poté, co se naložily do kultur rhizopus oligosporus či aspergillus oryzae, spojily se a vytvořily tvrdší konzistenci bílé barvy.
Zejména na ostrově Jáva, ho obyvatelé milují, neboť je pro ně hlavním zdrojem proteinů. K růstu plísně se používá sláma (na zakrytí), která její růst podporuje, a zároveň zajišťuje průchod dostatečného množství vzduchu při výrobě, protože dostatek vzduchu je základ.
Co obsahuje?
- Kompletní řadu vitaminů B (zejména B12 je zastoupen nejvíce, právě díky plísni – čím více plísně, tím vyšší je obsah B12)
- Vlákninu
- Proteiny
- Bílkoviny
Vzhledem k tomu, že má tempeh velkou výživnou hodnotu, bývá někdy používán jako náhražka za maso. Oblibě se těší zejména ve vegetariánské kuchyni a ve zdravé výživě.
Bílý tempeh rozhodně musíte tepelně upravit, protože za studena moc dobře nechutná, spíš naopak. Zakoupit ho můžete jak v přírodní bílé (bílé) formě, tak marinovaný, smažený nebo uzený (ten chutná po oříškách, má tmavou barvu a lahodnou chuť. Pokud ho seženete ve smažené či uzené podobě, můžete ho konzumovat i studený. Skvěle chutná když ho dáte chvíli napařit jako knedlíky.
Kdo by si chtěl tempeh koupit a ochutnat, může zkusit jednoduché recepty, které jsme našli.
Tempeh s rýží a pórkem
Suroviny: 20 dkg uzeného tempehu, 1 velký pórek, 1 větší červená cibule, olej (nejlépe rostlinný), bylinky dle chuti (oregano, bazalka, libeček atd.), sůl, pepř.
Příloha: 30 – 35 dkg rýže
Na rozpáleném oleji osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme pórek, který jsme důkladně opláchli a nakrájeli na kolečka. Chvíli restujeme, přidáme na malé kousky nakrájený tempeh a restujeme dál. Osolíme, opepříme a zasypeme bylinkami, které máme nejraději, promícháme a necháme ještě pár minut vařit, aby se chutě propojily. Jako přílohu podáváme rýži, připravenou dle návodu. Někdo si k tomu ještě dává dušenou brokolici či zelené fazolky.
Salát s uzeným tempehem
Suroviny: 2 červené papriky, 2 žluté papriky, 5 rajčat, 1 cibule, 1 kostka uzeného tempehu, 2 – 3 lžíce olivového oleje, pár lístků bazalky, pepř, sůl, šťáva z půl citrónu.
Postup je snadný, prostě vše nakrájejte na nudličky, plátky či kostičky, dejte do mísy, osolte, opepřete, přidejte nasekanou bazalku, osolte, opepřete, přidejte olivový olej a šťávu z citrónu, promíchejte a hotovo.
Zanechte odpověď