Produkt z celozrnné pšenice, která má větší výživnou hodnotu než rýže, minimální množství tuku, díky čemuž je vhodný pro dietní režim a vegetariánskou stravu. Díky tomu, že je již předvařený a nalámaný, je s ním snadná manipulace.
Sehnat se dá běžně v super nebo hypermarketu, či ve specializovaném obchodě se zdravou výživou. Je trvanlivý, takže si ho můžete nakoupit i do zásoby. Výroba bulguru spočívá v tom, že se umyje zrno tvrdé pšenice, uvaří se, usuší se a pak se podrtí na malé kousky. Má svou charakteristickou chuť ořechů a vůni obilí.
Vedle nutriční hodnoty, je bohatý na vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitamín A, železo, fosfor a hořčík. Působní na naši nervovou soustavu a pomáhá udržovat zdravá střeva. Co je hlavní, tak bulgur nenadýmá, je tedy vhodný i pro ty konzumenty, kteří mají problém s plynatostí.
Jak vařit bulgur?
Přestože je bulgur předvařen, musí se ještě tepelně upravit. Vzhledem k tomu, že je schopný absorbovat hodně vody, vaří se v poměru 1 díl bulguru, 3 díly vody po dobu 12 minut. Druhou variantou je vařit jej 5 minut, odstavit a nechat 10 minut pod pokličkou dojít. Poslední varianta spočívá v tom, že jej na hodinu namočíte do vody, necháte nabobtnat a vodu slijete.
Použití v kuchyni
Na ochucení je zcela nenáročný. Stačí trochu osolit, nebo do vody na vaření přidat zeleninový bujón či zakápnout sójovou omáčkou. Kdo má rád rizoto, může rýži nahradit právě bulgurem. Hodí se jako zavářka do polévek, přísada do masitých a zeleninových jídel (karbanátky, sekaná atd.). Ze světových kuchyní je charakteristickou součástí té středomořské a orientální. Zkuste si vyrobit něco sami.
Sekaná s bulgurem
Suroviny: 1 kg mletého masa, 120 g suchého bulguru, 3 vejce, 2 cibule, 5 stroužků česneku, 100 g strouhanky, 1 lžička majoránky, 1 lžička petrželky, sůl, pepř, 1 lžička kořenící směsi (harmonie chuti, podravka – prostě co používáte).
Bulgur zalijte horkou vodou a nechte hodinku nabobtnat. Mleté maso dáme do mísy, přidáme vejce, na kostičky nakrájenou cibulku, prolisovaný česnek, osolíme, opepříme, dochutíme kořenící směsí, přidáme strouhanku a nabobtnalý bulgur. Smícháme vše dohromady a rozdělíme na dvě poloviny, z každé vytvarujeme šišku sekané, vložíme do pekáčku vymazaného olejem, podlijeme vodou a pečeme hodinu na 180-190°C, záleží na troubě.
Bulgurový salát
Suroviny: 100 g bulguru, 300 ml vody, 1 zeleninový bujon, 1 červená paprika, 1 žlutá paprika, 1 stroužek česneku, 2 jarní cibulky, 3 rajčata, 1 salátová okurka, olivový olej, sůl, pepř, 3 lístky bazalky.
Do hrnce dáme vodu se zeleninovým bujonem. Když se začne vařit, přidáme bulgur, necháme 8 minut vařit, potom vypneme a necháme ještě na plotně 4 minuty dojít pod pokličkou. Zatímco bude chladnout, očistíme si všechnu zeleninu. Okurky a rajčata nakrájíme na kolečka, papriky na proužky, přidáme najemno nasekanou bazalku a na kostičky nakrájenou jarní cibulku, prolisovaný stroužek česneku, osolíme, opepříme, zakápneme olivovým olejem, promícháme a nakonec přidáme nabobtnalý bulgur. Znovu promícháme, případně dosolíme, či přidáme olivový olej.
Zanechte odpověď