Laryngitida je zánětlivé onemocnění postihující hrtan a jeho stěny. Většinou se jedná o virovou nákazu, někdy je však oslabená stěna hrtanu druhotně napadena bakteriemi. Obecně je tato nemoc vnímána jako nebezpečná, a to zejména u dětí. Jak moc závažně se laryngitida projeví, záleží na více faktorech, nejvíce na tom, jak hluboko do hrtanové výstelky pronikl infekční činitel. Obecně lze však říci, že čím nižší je věk nemocného, tím nebezpečnější může laryngitida být. Důvodem je skutečnost, že děti mají užší dýchací trubici a při jejím zúžení během laryngitidového záchvatu nastávají větší potíže s dýcháním. Jak léčit laryngitidu a jak poskytnout první pomoc u dětí se dočtete zde
Formy laryngitidy
Pokud je napaden pouze povrch hrtanových stěn, jedná se katarální zánět s bohatou tvorbou hlenu.
Pakliže jsou postiženy hlubší struktury, dochází k otoku a zúžení dýchacích cest, pak se jedná o tzv. stenózující laryngitidu, která se rozvíjí náhle, může být nebezpečná a často vyžaduje okamžitý lékařský zásah.
Někdy se po vleklých zánětech nebo opakovaném přetěžování hlasu či vystavování rizikovým faktorům stane laryngitida chronickou záležitostí.
Léčba laryngitidy
Léčba probíhá léky tišícími příznaky, takže léky na suchý kašel, antihistaminika, zvlhčený vzduch v místnosti, zábaly krku, klid na lůžku a dostatek spánku. Při rozvinutém zánětu je zapotřebí užívat antibiotika.
Rizikové faktory
Vznikem laryngitidy jsou ohroženi lidé, kteří pobývají v chladném, nebo naopak horkém prostředí, které je navíc suché či prašné. Dalším rizikovým faktorem je samozřejmě kontakt s mikroby a jako u většiny onemocnění stres, vyčerpání a oslabená imunita.
Zanechte odpověď