Tato zajímavá rostlina pochází ze Severní Ameriky, kde jí tehdy využívali jako klasickou zeleninu a také krmivo pro dobytek. Její název pochází z počátku 17. století, od indiánského kmene, odkud jí evropští mořeplavci poprvé dovezli do Francie. Nejvíce se rozšířila v polovině 18. století, kdy soupeřila s bramborami.
Je to trvalka, jež dorůstá až do výšky 3 metrů a je charakteristická štíhlým stonkem s krásnými velkými listy, mezi kterými na podzim vykvétají krásné žluté květy.
Topinambur hlíznatý se pěstuje kvůli hlízám, které jsou svým vzhledem podobné bramborám. Na rozdíl od klasických brambor však mají nasládlou chuť. Říká se jim také sladké či židovské brambory. V současnosti se těší velké oblibě zejména jako dietní potravina, díky vysokému obsahu vody. Je vhodná pro diabetiky a při problémech s odvodněním organismu.
Co obsahuje?
- 80% vody
- linulin (ten je důležitý pro snižování hladiny cukru v krvi
- vlákninu
- esenciální aminokyseliny
- vitaminy skupiny B
- vitamin C, D a H
- provitamin A
- kyselinu jablečnou a citronovou
- draslík
- vápník
- hořčík
- železo
- fosfor
- mangan
- sodík
- zinek
- křemík
Na co pomáhá?
- revmatismus
- pomáhá s odvodněním organismu (díky vysokého obsahu draslíku)
- snižování otoků
- snižování cholesterolu v krvi
- snižování hladinky krevního cukru
- reguluje krevní tlak
- pomáhá se správnou činností trávicího ústrojí
- pomáhá s ochranou jater a ledvin
- antistresové účinky
- detoxikační účinky
- prospívá žlučníku a jedincům se žaludečními vředy
Topinambur je v syrovém stavu vhodný do salátů, může se vařit spolu s omáčkou či jinými jídly. Konzumovat se můžou po celý rok, jejich chuť a obsah důležitých látek se však v průběhu roku mění. Na podzim a na jaře chutnají nejlépe, sklizeň probíhá od listopadu do března. Vzhledem k tomu, že je více odrůd, liší se jednotlivé hlízy obsahem některých důležitých látek a zároveň i chutí.
Zanechte odpověď