Tyto asijské plody, které svým tvarem připomínají švestky či spíše meruňky, sice vzhledově vypadají dosti nevábně a chuťově také nejsou nic extra, ale mají úžasné léčivé účinky. Ne nadarmo se jim říká zázračný elixír.
Co to je?
Speciálně upravené plody ovocného stromu Ume, jehož zemí původu je Čína, se v současné době pěstují zejména v Japonsku. Těší se velké oblibě, protože jejich léčivé a omlazující účinky jsou zcela nepopiratelné.
Konzumace
Mají jemně slanou kyselou chuť a v syrové podobě jsou nepoživatelné. Jakmile se sklidí, rozloží se na rýžových rohožích a suší se. Když jsou usušené, naloží se spolu s červenými lístky rostliny shizo a mořskou solí. Poté se nechají několik let fermentovat, uložené jsou přitom v dřevěných kádích.
Na co Umeboshi pomáhá?
- Trávicí potíže
- Pálení žáhy
- Nechutenství
- pomoc při přejedení
- ochrana organismu před nachlazením
- podpora správné funkce jater
- pomoc při kocovině
- léčba kvasinkové infekce
Umeboshi koupíte ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou.
Co obsahují?
- Vápník
- Železo
- Hořčík
- Fosfor
- Sodík
- Mangan
Vzhledem k tomu, že obsah těchto látek je skutečně velmi bohatý, musí se dávat pozor, aby nedošlo k nadměrné konzumaci těchto plodů. Při potížích si stačí dát jen malý kousek, pro prevenci snězte 1/4 umeboshi obden.
- Nejčastěji se podávají k čaji, ale můžete si je dát i s rýží nebo přidat jako jednu z ingrediencí do vařeného pokrmu.
Důležité: u pacientů, kteří mají nemocné ledviny, je nutné užití těchto plodů nejprve konzultovat s lékařem. Pokud máte ledviny v pořádku, ale nejste si jisti, zda můžete umeboshi užívat, rovněž se na to zeptejte svého lékaře.
Zanechte odpověď