Jsou to čerstvá zrnka kávovníku, která ještě neprošla procesem pražení. Teprve když se zrnka praží, tak získají tu správnou barvu pro přípravu černé kávy. Poté co se plody kávovníku sesbírají, nechávají se po několik týdnů sušit na přímém slunci, až prasknou a vypadnou z nich zelená kávová zrna. Tyto zrna se praží při vysokých teplotách po dobu jen několika vteřin, aby zčernala a získala tu charakteristickou chuť pražené kávy s lehce připáleným aroma.
V dnešní době se však hojně vyhledává právě zelená káva, neboť se stala oblíbeným prostředkem pro hubnutí a také zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Používá se zejména výtažek zelených semen. Je důležité použít právě nepražená zelená zrna, neboť pražením se všechny důležité látky ztratí.
K nejdůležitějším výtažkům zelené kávy patří tzv. fenolické sloučeniny, z nichž je nejpodstatnější kyselina chlorigenová. Je to významný antioxidant, jež spolu s kofeinem zabraňuje tomu, aby se cukr vstřebal a přeměnil na škodlivý tuk. Takto přeměněný tuk se totiž hromadí v těle, zejména na břiše a také kolem orgánů (srdce, játra, ledviny a slinivka), také je díky tomu vyšší riziko pro vznik cukrovky a kardiovaskulárních chorob.
Kyselina chlorigenová a kávová pomáhají na řadu zdravotních problémů.
- Snižování rizika pro vznik cukrovky
- Potlačení vzniku žlučových kamenů u mužské populace
- Odbourávání celulitidy
- Zamezují vstřebávání cukrů
- Podporují srdeční aktivitu i krevní oběh
Zelenou kávu, lépe řečeno její výtažek, můžete zakoupit v tabletách či tobolkách. Vedlejší účinky zatím odborníci neuvádějí, jediným problémem může být obsažený kofein. Obsah je stejný, jako když si dáte silnou kávu, takže jedinci, kteří se léčí s vysokým tlakem či mají jiný zdravotní důvod, proč se kofeinu vyhýbat, by tento doplněk stravy rozhodně užívat neměli.
Pro koho není vhodný?
- Diabetici
- Lidé s vysokým krevním tlakem
- Děti do 16 let
- Těhotné
- Kojící ženy
- Osoby s chorobami srdce a cév
Zanechte odpověď