Je to virové onemocnění, kterému se často říká nemoc ze špíny. Mezi nejčastěji rozšířené patří typy A, B a C. Dalšími existujícími typy jsou D a E.
Jak se můžeme nakazit?
Typ A
- Nakažení lidé
- Infikované předměty, kterých se nakažený dotkl
- Potraviny
- Voda
U tohoto typu většinou nebývají vážnější zdravotní problémy, a ve většině případů ani žádné následky po vyléčení. Znakem onemocnění je žlutě zbarvená kůže i oční bělmo, únava, teplota, nechutenství a zvracení.
Typ B
- Pohlavní styk
- Tělní tekutiny
Tento ty je už vážnější, pokud se neléčí, dochází k selhání jater a následně i k smrti (až u 2% nakažených). Přestože se vyléčíte, virus už v těle zůstane a čeká Vás doživotní dieta. Příznaky jsou stejné jako u typu A.
Typ C
- Šíří se krví
Má sice o něco mírnější příznaky než jsou u žloutenky typu B, avšak o to závažnější je poškození organismu, zejména pak jater. Do chronického stádia přejde zhruba 80% onemocnění. Dokud se tak nestane, dá se ještě akutní stádium léčit, chronické končí většinou až transplantací jater. Tito pacienti jsou odsouzeni k dietě, až do konce života. Provází je stálá únava, mají doživotní zákaz pít alkohol a nesmí mít větší fyzickou námahu.
Typy D a E jsou rovněž řazeny mezi infekční onemocnění jater, u nás se však příliš často nevyskytují. U typu D probíhá přenos nakaženou krví, typ E se šíří nakaženými potravinami a vodou.
Nejlepší prevencí a ochranou před žloutenkou je jednoznačně očkování. Vakcína Twinrix je určená pro typ A i B, Havrix pouze pro typ A.
Zanechte odpověď