Problémy se zažíváním mohou čas od času zkomplikovat život každému z nás. Pokud chcete těmto problémům předejít, pak byste měli zapřemýšlet nad tím, jestli skladba vašeho jídelníčku dělá dobře vašemu zažívání. Co může pomoci?
Stravovací režim
Dodržujte pravidelné stravovací návyky. Rozhodně nesmíte ráno zapomínat na snídani, neboť jak jistě víte, je to nejdůležitější jídlo z celého dne. Zdravá a sytá snídaně vás nasytí až do oběda, ale také vás nakopne dodáním potřebné energie. V průběhu dne pak jezte častěji menší porce, nejlépe každé 3 až 3,5 hodiny. Vyhýbejte se těžkým jídlům na noc, která by zbytečně zatížila trávicí ústrojí, a v noci by se vám špatně spalo.
Dostatek vlákniny
Potraviny, které obsahují dostatek vlákniny, by se měly stát nedílnou součástí vašeho jídelníčku. Vláknina vás dostatečně zasytí, a zároveň podpoří správné trávení. Každý den byste měli sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, ale také luštěniny. Zcela vynechejte bílé pečivo a místo něj konzumujte celozrnné.
Rostlinné tuky
Přestože tuky jsou pro naše tělo důležité a na jídelníčku nesmí chybět, je důležité, abyste se zaměřili pouze na ty rostlinné. Proto se snažte omezit potraviny, které obsahují živočišné tuky, nejezte příliš mastné pokrmy a pokud možno to nepřehánějte ani se smaženými jídly.
Kysané mléčné výrobky
Kysané produkty jsou známé tím, že v nich najdeme probiotika, která mají velmi pozitivní účinky na naše zdraví. Zároveň jsou bohaté na vápník, fosfor a vitamíny. V neposlední řadě se mohou pyšnit kvalitními bílkovinami, díky nimž jsou lépe stravitelné než třeba mléko.
Maso
Nejlepší pro vaše zažívání je bezesporu libové maso. Vhodné je zejména rybí, kuřecí, krůtí a králičí. Můžete si samozřejmě dát i hovězí, vepřové nebo jehněčí, ale vždy musí být libové. Váš žaludek i žlučník vám za to poděkují, protože tučné maso je pro ně příliš velkou zátěží.
Zanechte odpověď