Většina z nás si dá ořechy jen občas, třeba na oslavě, o vánocích nebo jen tak. Je to škoda, protože obsahují spoustu zdraví prospěšných látek (živin). Jediným negativem je velký obsah tuku, avšak pro naše zdraví je prospěšný a dobrým tukům se nevyhýbáme, neboť pomáhají se spoustou civilizačních chorob.
- Obsahují řadu minerálů, vitamínů a kvalitních bílkovin.
- Mají pozitivní vliv na vlasy, nehty a pokožku
- Jsou zdrojem energie
Jezte je přírodní, bez soli či čokolády. Sáhněte vždy po kvalitě, i co se týká obalu, neboť v nekvalitním obalu hrozí plísně.
Druhy ořechů
- Kešu – mají vysoký obsah železa (dokonce dvojnásobek než hovězí maso). To pomáhá s roznášením kyslíku po těle. Odstraňuje únavu a zlepšuje koncentraci.
- Mandle – jsou bohaté na vlákninu, ale neobsahují sacharidy. Další složka je hořčík, jenž je důležitý pro regulaci hladiny cukru v krvi.
- Vlašské – díky obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, pomáhají snižovat cholesterol. Jsou také plné vápníku, draslíku, zinku a vitaminu B6, který je potřebný pro správné fungování mozku a podporu tvorby červených krvinek.
- Lískové – vedle omega-3, jsou bohaté na vitamin E, který chrání naše buňky před volnými radikály. Dodají nám vlákninu pro lepší trávení, ale také vápník, železo a hořčík.
- Para – největší zdroj selenu, který pomáhá s ochranou buněk. Někdo tvrdí, že dokonce snižuje riziko propuknutí některého druhu rakoviny (zejména prostaty). Stačí klidně sníst jen dva ořechy každý den.
- Arašídy – konzumace semen podzemnice olejné pomáhá v boji proti cukrovce a vážným chorobám srdce
- Pekanové – jsou zásobárnou zinku. Snězte 5 ořechů a máte v sobě šestinu denní doporučené dávky. Zinek je důležitý pro správnou funkci bílých krvinek, ty bojují proti virům, bakteriím, chřipkám i nachlazení.
Zanechte odpověď