Přestože si většina z nás nedokáže odpustit pití kávy, máme v oblibě i pití čaje. Je vhodný na zahnání žízně, ale také pro pravidelný pitný režim (zejména ovocné čaje). Vynikající jsou také zelené, černé a bylinkové čaje. Dokážou nás zahřát, chránit proti nachlazení a také nám ulevují při chřipce. Co vlastně tyto čaje dokážou?
Zelený čaj
Čaj nás povzbudí a vzpruží, obsahuje totiž thiofen, který má lepší účinek než kofein. Jste-li vyčerpaní a potřebujete skutečně nakopnout, pak dejte do konvice vyvařit 5 až 10 sáčků zeleného čaje, dokud se nevyvaří polovina vody a čaj vypijte. Jestli máte srdeční potíže, zapomeňte na vaření takto silného čaje a raději si dejte šálek maté, jež je spolehlivější než káva.
Černý čaj
Vedle chutného čaje k pití, je to také taková malá domácí lékárnička. Máte po oslavě opuchlá a zarudlá víčka nebo pytle pod očima? Vylouhujte dva sáčky černého čaje zhruba 10 minut, vložte šálek s čajem do mrazáku, aby zchladnul. Připravte si 2 kousky vaty, namočte do vychlazeného čaje a dejte jako obklad na oční víčka nebo pod oči po dobu 10 minut. Pleť se zklidní a bude znovu hladká. Podobně můžete čaj použít na celý obličej ve formě čajové lázně.
Bylinkové čaje
Čaje fungují jako účinná dezinfekce třeba při mytí spálenin. Nejlepší je jitrocelový čaj. Jitrocel můžete také nasekat, utřít na kašičku a tu pak přiložit na ránu, která krvácí, čímž se krvácení zastaví.
- Na pálení žáhy je dobrý čaj z jehličí, který je zárukou toho, že se váš žaludek uklidní.
- Kdo trpí na lupy, uvítá čaj z lopuchu a semínek pískavice. Stačí čaj jednou týdně uvařit a umýt si s ním vlasy, zanedlouho budou lupy fuč.
- Při lámání nehtů je dobré vypít každý den dva šálky čaje z přesličky polní.
- Potíže s průduškami a dýchacími cestami pomůže vyřešit čaj z plicníku lékařského či kopřivových listů.
- Chcete-li posílit imunitu, pak si dopřejte šípkový, bezinkový nebo diviznový čaj.
Zanechte odpověď