Dbejte na pravidelné odčervení svého mazlíčka, ochráníte tím kromě něj také sebe


Dbejte na pravidelné odčervení svého mazlíčka, ochráníte tím kromě něj také sebe

Prevence napadení červy je velmi důležitá, rozhodně byste na ni proto měli dbát a své zvíře pravidelně odčervovat, většina parazitů je totiž přenosná i na člověka. Opomenout byste neměli ani ošetření zvířete proti vnějším parazitům.

Jak často odčervovat?

Jestliže máte doma koťátko či štěně, pak je v tomto nízkém věku velmi důležité časté odčervení. Většina mláďat se totiž již narodí nakažená vnitřními parazity od matky, případně se nekazí během sání mateřského mléka, proto je důležité odčervit celý vrh i s matkou. Začít byste proto měli ve 2. týdnu od narození a pravidelně odčervení opakovat s odstupem dvou týdnů až do věku 3 měsíců, to zajistí kvalitní prevenci rozšíření parazitů.

Dospělá zvířata byste měli odčervovat zhruba každé tři měsíce, jestliže máte kočku v bytě, teoreticky stačí odčervení jednou za půl roku, ovšem myslete na to, že parazita můžete do bytu zanést také vy. Jestliže nechcete zvířecí organismus zbytečně zatěžovat antiparazitiky, pak lze nechat pravidelně kontrolovat trus na výskyt červů, v tomto případě stačí odčervení pouze při pozitivním nálezu.

Dbejte na pravidelné odčervení svého mazlíčka, ochráníte tím kromě něj také sebe

Jaká vnitřní antiparazitika vybrat?

Nejlépe vám s výběrem vhodného přípravku poradí váš veterinář. Na trhu jsou nabízeny přípravky ve formě tablet či pasty, záleží na vás, co vám bude vyhovovat. Jestliže má vaše zvíře problém polknout tabletu, pak budou vhodnější přípravky typu ochucené pasty či pamlsku, který váš mazlík určitě neodmítne. Samozřejmě prevencí proti parazitům je kvalitní hygiena, udržujte proto zvířecí prostředí v čistotě a nedejte parazitům prostor množit se.

Vnější antiparazitika

Jestliže máte ošetřené své zvíře proti červům a dalším vnitřním parazitům, pak je důležité také nezapomenout na riziko vnějších parazitů jako jsou blechy, klíšťata a podobně. Proti nim se lze bránit pomocí pipet, speciálních obojků či sprejů. Opět záleží jen na vás, co vám bude vyhovovat, rozhodně však tuto prevenci neopomínejte, nejen, že paraziti budou vaše zvíře zbytečně obtěžovat a vyčerpávat, ale hrozí také nakažení vás, především malých dětí.

Nedopřejte parazitům hostování na vašem zvířeti či vás samotných, prevence je opravdu důležitá a můžete si tím ušetřit mnoho pozdějších starostí.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..