Mohlo by se zdát, že recyklace nebo ve stavebnictví místo. Naopak. Při demolici je možné využít většinu materiálu opakovaně a výrazně tak ušetřit. Ne každý má na to energii, a ne každá specializovaná firma jde touto cestou. Hledejte a ulevte přírodě.
Odpad nebo poklad?
Bourací práce, zemní práce, kompletní demolice včetně výkopů. Je tolik dřiny na tom, abyste se zbavili jednoho domu a na volném prostoru postavili nový. A těch peněz, které jee třeba vynaložit. Je to jako krok zpátky. Koupíte nemovitost, zničíte ji, rozvezete po skládkách všude kolem, dojdete si na úřad pro razítko. A pak začnete od nuly. Trvá to několik měsíců a nejste ani o krok blíž cíli.
Z pozemku odjíždí jedno nákladní auto za druhým a vy máte pocit, že se zbavujete nepotřebného a postavíte si domek z “funglovek”. Proč ne? Ale nechtěli byste spíš ušetřit, aniž byste ohrozili kvalitu stavby, když máte materiál zadarmo hned u nosu?
Cihla k cihle
Pochopitelně záleží na způsobu, jakým je původní dům demolován. Některé části jsou rozbité na kusy a nedají se dál využít, jindy zůstávají cihly v celku a je možné odložit je stranou a nechat na horší časy a použít jako výplňový materiál. Těžké kvádry jsou nedílnou součástí většiny domů a pořizovací cena neustále stoupá. Nehledě na to, že spousta lidí nemá ani v nejmenším jasnou představu o tom, kolik jich je ve skutečnosti na stavbu rodinného domu potřeba.
Nenápadný pomocník
Mezi bagry nebo rypadly sice drtička suti příliš nevyniká, ale pro případy, kdy je v plánu opětovné využití materiálu získaného z bouraného domu, je nepostradatelná. Proces drcení je poměrně jednoduchý a výsledný produkt můžete použít do pojivých směsí, na vyrovnání propadlin pozemku nebo vysypání příjezdové cesty. Záleží na struktuře a množství, které máte k dispozici. Úspora peněz je ale značná a byla by škoda vyhodit tolik suti zbytečně, když o pár týdnů později ji budete muset draze kupovat.
Zanechte odpověď