Ačkoliv se bezpečnost práce někteří zaměstnavatelé i zaměstnanci snaží bagatelizovat, mnohdy ji podceňují s nedozírnými důsledky. Měli by vědět, že ustanovení jsou podpořená zákonem a dokonce nařízena vládou. Nedodržení obecných ustanovení může mít jak fatální následky, tak bude náležitě sankcionováno a postihováno. Přibližme si proto důležité body, o nichž by pracovně aktivní osoby měly vědět.
Ochrana před horkem, chladem, vibracemi a zářením
Je třeba pracovníky ochránit před rizikovými faktory mikroklimatických podmínek – chladem nebo teplem, před chemickými faktory – olovem, prachem, karcinogeny, mutageny, azbestem, před biologickou zátěží – fyzickou a lokální svalovou. Podstatné je sledování vhodné pracovní polohy a ruční manipulace s břemeny. Posuzují se rovněž rizika spojená s nadměrným hlukem, vibracemi, neionizujícím, ionizujícím a optickým zářením.
Pravidelné přestávky a střídání pracovních cyklů
Při tepelné zátěži se určuje množství tepla při manuální práci, teplota prostředí, vlhkost a proudění vzduchu. Je třeba zajistit dostatek tekutin a při fyziologických změnách přistoupit k omezení pracovní činnosti nebo změně pracovních podmínek. Důležitou součástí pracovní činnosti jsou pravidelné přestávky a střídání pracovních cyklů, nezáleží, zda se jedná o manuální či administrativní aktivity, práci v chladu či teple, případně na pracovišti v nebezpečném prostředí.
Opatření proti negativním vlivům na pracovišti
Výčet zákonných ustanovení je samozřejmě širší. Zaměstnanci by však měli znát svá práva, vědět, že můžou žádat o světelná a hluková opatření pro zlepšení podmínek na pracovišti. Podstatnou součástí bezpečného provozu je používání ochranných oděvů, obuvi a zdravotnických pomůcek, kam například patří rukavice, respirátor, polomasky, přilba, tlumič pádu, ochranné brýle nebo kombinézy. Zaměstnavatel by se měl zasadit o dostatečné množství ochranných pomůcek a oblečení, jež mají být zaměstnancům k dispozici zdarma.
Zanechte odpověď