Jak na dokonale uklizenou kuchyň?


Jak na dokonale uklizenou kuchyň?

Spousta lidí si myslí, že stačí utřít prach nebo pracovní plochu, vyhodit shnilé věci z lednice a je hotovo. To však nestačí, protože uklizená je základ celé domácnosti. Ostatně, kdo by měl chuť na pokrmy připravované v kuchyni, jež svou čistotou připomíná chlév?

Pokud chcete kuchyň vycídit opravdu důkladně, rozvrhněte si její úklid na celý týden a každý den udělejte něco. Úklid by měl být rychlý, chytrý a účelný.

Jaké pomůcky budete potřebovat?

  • horkou vodu
  • saponát na mytí pracovních ploch a na podlahu
  • přípravek na leštění sklad
  • prachovku
  • 3 utěrky z mikrovlákna (jednu na omytí veškerých ploch, druhou na utírání vybavení a třetí na vyleštění skla)
  • pytle na odpad
  • kbelík
  • ocet
  • esenciální olej
  • rukavice na úklid

Přírodní úklid

Jestliže nechcete používat prostředky obsahující chemii, můžete vyzkoušet obyčejný kuchyňský ocet, který nalijete do kbelíku s teplou vodou. S jeho pomocí vyčistíte nejen pracovní plochy, skříňky a sklo, ale také podlahu. Do vody s octem můžete kápnout také esenciální olej, který máte nejraději. Olej kuchyň úžasně provoní, takže bude nejen čistá, ale i voňavá.

  • Když použijete esenciální olej s levandulí, postará se nejen o vůni, ale také zatočí s viry, bakteriemi a plísněmi. Vyzkoušet můžete také citron či rozmarýn.

Zaschlé nádobí do dřezu s vodou

Naplňte kuchyňský dřez horkou vodou, dejte do ní čistič na nádobí a vložte do něj všechny hrníčky, příbory, talíře a podobně, které najdete během úklidu i na takových místech, kde jste je nečekali. Ve vodě s prostředkem vše povolí a až budete mít úklid kuchyně hotový, umyjete je všechny najednou a pak jen stačí je opláchnout.

Odpadky

Veškerý směsný odpad vyházejte do velkého odpadkového pytle a poté vše najednou vyhodíte. Rovněž si můžete připravit jednotlivé pytlíky na roztřídění odpadu. Plasty můžete vyhodit i s igelitovým pytlem, papírové obaly a sáčky zbavte zbytků, které obsahují, a dejte do jednoho většího pytle, ze kterého poté obsah vysypete do modrého kontejneru a pytel vyhodíte do žlutého spolu s ostatními plasty, které během úklidu sesbíráte.

Čištění hrnců

Hrnce namočte s trochou prostředku na nádobí a teprve poté se vrhněte na jejich čištění. Když budou odmočené, snadněji z nich odstraníte případné nečistoty a připáleniny, které by jinak mohly hrnec i poškodit při neopatrném čištění. Stejně postupujte i se vším ostatním, co budete v kuchyni čistit. Vždy dotyčnou věc či plochu nejdříve odmočte, úklid vám půjde mnohem snadněji. Jakmile je vše odmáčené, můžete se pustit do čištění, drhnutí, otírání a do celkového úklidu kuchyně. Po odmáčení vám půjdou snáze vyčistit i velmi špinavá místa, kterým jste se dlouho vyhýbali.

Kde začít?

Nejlepší je to samozřejmě odshora, kde zejména na horních skříňkách a poličkách najdete velkou vrstvu mastného prachu a dalších nečistot. Chcete-li si takové čištění a zejména šplhání po židli či schůdkách ušetřit, zakryjte všechny vysoko položené plochy plastovou fólií a máte vystaráno. Až budete uklízet příště, pouze sundáte ušpiněnou fólii a dáte místo ní čistou. Ušetří vám to spoustu času při úklidu a ještě nebudete muset riskovat úraz při úklidu ve výšce.

Poznámka: při úklidu nezapomeňte umýt i dveře a všechna dvířka u skříněk. Jsou to velké plochy, které v čisté podobě dodají i neuklizené kuchyni dojem, že je vlastně uklizená. Rovněž se nevyhýbejte rohům, kde je potřeba vysmýčit pavučiny.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..