Druhy draků (nejen) pro kiteboarding aneb Vyberte si ten nejvhodnější 


Druhy draků (nejen) pro kiteboarding aneb Vyberte si ten nejvhodnější 

Řadíte se mezi početnou skupinu vyznavačů kitesurfingu či snowkitingu nebo teprve o provozování jednoho z těchto sportů uvažujete?

Tak vězte, že následující řádky, pojednávající o druzích kite draků, které je možno si zakoupit, se zaměřením na jejich výhody oproti ostatním druhům a na způsoby jejich použití, jsou přímo vám ušity na míru.

Nafukovací draci – Spolehliví parťáci zejména pro kitesurfery

Tito draci, jež se dají snadno nafouknout ruční vzduchovou pumpou, vynikají zejména pevnou konstrukcí, která je schopna odolat i silnějším nárazům. Samotné nafouknutí pak způsobuje to, že se tento druh draků vyznačuje tím, že se nepotopí pod vodní hladinu, díky čemuž si získal velkou oblibu především mezi kitesurfery, a rovněž i tím, že stále drží požadovaný tvar zaručující dobré letové vlastnosti a umožňující bezproblémový restart draka z vody.

Druhy draků (nejen) pro kiteboarding aneb Vyberte si ten nejvhodnější 

Krom kitesurferů si nafukovací draci našli své majitele i mezi snowkitery, nicméně ti stále více používají komorové kity. Důvodů je hned několik, nafukovací drak se totiž startuje ze sněhu o poznání hůře a rovněž i doba, kterou zabere samotná příprava kitu (od nafouknutí po navázání řídících šňůr), aby byl provozuschopným, je o poznání delší.

Ovšem největší nevýhoda nafukovacích draků při zimních snowkite radovánkách je, že může vcelku snadno dojít k protržení nafouklé konstrukce. Též i větší objem při sbalení a srolování „nafukovaček“ oproti komorovým kitům nehraje do karet jejich použití v zimě.

Naopak výhodou nafukovacích draků je jejich lepší ovladatelnost a odolnost vůči silným větrným poryvům.

Nicméně nafukovací kity lze primárně doporučit všem milovníkům vodní obdoby tohoto sportu – kitesurfingu, kteří si občas sem tam vyjedou i na hory za snowkitingem, ale nechtějí vynakládat další finanční prostředky za nákup specializovaných draků určených pro snowkiting.

Komoroví draci – Všichni jsou použitelní na horách, někteří i na vodě

Tito draci se konstrukcí podobají paraglidovým padákům a jsou tvořeni soustavou samonafukovatelných komor, přičemž komorové draky dělíme na dva základní druhy – otevřené a uzavřené komorové kity.

U otevřených komorových draků jsou tyto samonafukovatelné komory na náběžné hraně draka, jak již název napovídá, otevřené. To má za následek, že díky proudění větru dojde k snadnému a rychlému naplnění komor vzduchem, což mimo jiné umožní kiterovi dosáhnout vyšší rychlosti a rovněž i výkon těchto draků je vyšší ve srovnání s ostatními druhy draků.

Druhy draků (nejen) pro kiteboarding aneb Vyberte si ten nejvhodnější 

Otevřený komorový kite jakožto drak pro kiteboarding rozhodně není doporučován, dokonce je nepoužitelným, neboť při pádu jsou komory zaplaveny vodou a draka již nelze znovu dostat do vzduchu. Tudíž jediné využití těchto draků je při snowkitingu, kdy se vám odvděčí například přesným řízením či vysokou odolností vůči poničení od sněhu nebo ledu.

Druhým typem je pak komorový drak s uzavřenými samonafukovatelnými komorami. Ten se od toho s otevřenými komorami konstrukčně liší tím, že jeho komory jsou navrženy a zkonstruovány tak, že umožňují proudění vzduchu dovnitř, ale zároveň je zabraňováno jeho vytékání ven.

Tento kite drak se vyznačuje především vysokou stabilitou při silném větru. Rovněž narozdíl od otevřeného komorového kitu dokáže zabránit natečení vody do komor při jeho pádu na vodní hladinu.

Ovšem ne každý uzavřený komorový drak je vhodný i na kitesurfing, před jeho pořízením si je tak nutno ověřit, zdali zrovna vámi požadovaný kite je určený i na vodu.

Autor: Mysticstore.cz

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..