O tom, že klasické kouření představuje významné zdravotní riziko, nepochybuje dnes už téměř nikdo. Jen s nevěřícným pohledem lze sledovat desítky let staré reklamy, ve kterých tabákové společnosti propagují kuřivo jako skvělý prostředek pro udržení štíhlé linie – v těhotenství. Tehdejší argumenty odborníků? Dlouhodobé účinky cigaret nelze předpovědět. Ve stejné pozici jsou dnes elektronické cigarety.
10 let na trhu, dekáda spekulací
První prototyp e-cigarety vznikl roku 2006 v Číně, nedlouho poté se elektronického zařízení rozšířilo do všech světa. Napomohly tomu i masově propagované argumenty o údajně nulové škodlivosti elektronického kuřiva.
Nezávislí odborníci se ozvali krátce po uvedení elektronické cigarety na trh. Ačkoliv totiž dlouhodobý dopad vapování e-liquidů nebyl (a ani nemohl být) znám, o toxicitě jednotlivých složek měla věda jasno desítky let.
Škodlivost e-cigaret? Věda má jasno
První významnější studie se objevily teprve v posledních letech. Dle výsledků zvyšuje vapování riziko poškožení plicních buněk na molekulární úrovni. Zahřáté částice e-cigaretové náplně se mění v tzv. volné radikály, které bouřlivě reagují se všemi látkami okolo sebe. Zejména pak s DNA, dědičnou informací.
Výsledkem jsou zánětlivé reakce a projevy, které tak dobře známe od klasických kuřáků. Potíže s dýcháním, chronický kašel, zúžení cév a problémy se srdcem.
E-cigareta jako terapeutický prostředek
Poměrně jasno je ale v míře škodlivosti e-cigaret. Oproti těm klasickým zatěžují totiž organismus řádově méně. I odborníci tak připouštějí, že elektronické cigarety mohou hrát určitou roli v terapii kouření.
Kromě dávky nikotinu totiž pomáhají kuřákovi i psychicky – mnozí napravení vyznavači tabáku poukazují i na psychickou závislost na kouři a pocitu cigarety v ruce.
Při výběru e-cigarety se orientujte především podle toho, jak silný kuřák jste, ale i podle svých chuťových preferencí. Nebo si přečtěte návod, jak při výběru elektronické cigarety postupovat.
Myslím si, že každá cigareta je škodlivá, at se jedná o normální nebo elektronickou, ale s čím můžu souhlasit je, že jako odvykací prostředek funguje. Dlouhá léta jsem kouřil cigarety. Pohybovalo se to kolem krabičky denně, někdy i víc, ale ženě to hrozně vadilo. A je pravda, že si tím člověk okrádá svůj život. Manželka mi k vánocům před cca rokem koupila vapour 2, je to elektronická cigareta a kouřil jsem jí donedávna a myslím si, že to hodně udělala i psychika ale přestal jsem úplně, ono když jsem ke konci kouřil jen ty nejslabší liquidy, tak mi to fakt přišlo zbytečný, ale nejhorší je ta závislost toho, že něco držíte v ruce a vtahujete kouř, který po té vyfouknete. Vyplnovalo mi skoro každou volnou chvíli. A je pravda, že jsem musel začít sportovat abych si ty volné chvíle snažil nějak vyplnit. Je to vždycky o tom jak si to člověk srovná v hlavě.