Zřejmě jste o tom už něco zaslechli, že? Funkční trénink, funkční svaly a nebo funkční spodní prádlo. Spousty lidí to přitahuje jako magnet. Téma to ale může být i velice diskutabilní a každý si pod tím může představit prakticky něco totálně jiného. 10minutová výdrž v Planku, stojky na Bosu, překážkový běh či hit posledních let – Crossfit.
Reklamy se vás snaží ulovit na filtry na vodu, prášky na hubnutí, lekce funkčního tréninku a vy se vidíte s vytrénovanými prsními svaly jak Arnold či dokonalým pozadím jak běžíte a u toho ještě zvládáte bez úsilí odkulit obrovský kámen.
Co by na to řekl pračlověk? Měl z dnešního hlediska takový pračlověk funkční svaly? Většina lidí by pravděpodobně řekla asi ano… Většinou neměl pár desítek kil navíc, intoleranci na lepek či špatné držení těla ze sedavého zaměstnání. Dokázal běžet rychle, dlouho a byl poté schopen bojovat s nepřítelem. Případně odvalit obrovský kmen stromu a zachránit svou pračlověčí ženu. Jsou tyto svaly funkční?. Silné a přece schopné překonávat velké vzdálenosti i co se týče běhu?
V minulém století měli nejlepší fyzickou připravenost boxeři či jiní bojovníci. Jestli dokážete se soupeřem boxovat deset až devatenáct kol po 3 minutách, tak to že jste v kondici pozná i opravdový laik. Váhová kategorie kolem 80 kilo je většinou plná bojovníků co jsou mrštní jak kočkovitá šelma, rychlí jak gepard, silní jak lev a tvrdí jak pěst starobylých kung-fu mistrů. Poslední léta ale funkčnost není jen doménou fighterů či desetibojařů, ale září nová hvězda jménem Crossfit.
Průměrný cvičenec v tomto sportu musí dokázat běžet, plavat, dělat tzv. Hand Stand Push Ups (Kliky ve stojce) a musí být dobrý i ve vzpírání. Elita dokáže nadhodit 170 ti kilo, s úsměvem přeplavat párkilometrové jezero a poté ještě provést pár stovek kliků a shybů. Co jsou funkční svaly pro vás?
Zanechte odpověď