Inkontinence je vážný zdravotně sociální problém. Věděli jste, že se během života setká s inkontinencí až 50 % žen? A že postihuje i muže?
Trpíte inkontinencí? Nejste v tom sami!
Dočasná inkontinence, kterou je obvykle únik moči, někdy i únik stolice, není nijak neobvyklou a postihne v životě až 50 % žen a 20 % mužů. Může jít o dočasné zdravotní problémy, například po porodu, ale třeba jen o únik moči při zvedání těžkých břemen. Až 20 % žen však s inkontinencí bojuje dlouhodobě.
Příčinou inkontinence bývají především povolené svaly pánevního dna. Ty nám ochabují věkem a rovněž hormonálními změnami zejména po menopauze. Problémy se objevují i po těhotenství a porodu. Svaly pánevního dna je nutné udržovat v kondici, stejně jako jakékoliv jiné svaly. Doporučují se Kegelovy cviky i cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Dnes jsou k dispozici i speciální pomůcky pro posilování pánevního dna, které nejsou příliš vzdáleny erotickým pomůckám. Jde třeba o Kegelovy kuličky, což jsou v podstatě známé venušiny kuličky.
Kvalitní hygienické pomůcky vám pomohou překonat problémy s inkontinencí
Pouze 10 % lidí trpících inkontinencí navštíví svého lékaře. Trápí nás stud i strach ze zákroku. Řadu stádií a typů inkontinence lze však řešit medikamentózně nebo cvičením (posilováním pánevního dna). Operace je až posledním stádiem a je velkou úlevou každému, kdo se s problémem úniku moči či stolice setkal. Problémy s inkontinencí pomáhají řešit rovněž moderní hygienické pomůcky: inkontinenční vložky, ale především inkontinenční kalhotky.
Hyperaktivní močový měchýř
S inkontinencí si velice často pleteme problém nazývaný hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se častým nucením k močení, a to nad rámec běžného počtu návštěv toalety, což je mezi 4 až 8 denně. Problém se může projevit jako časté nucení, ale i permanentní. Příčin je celá řada: překážka v močové trubici, venkovní dráždění močového měchýře, infekce močových cest, nevhodná strava, nadměrné pití tekutin, případně cukrovka. Rozhodně jde o stav, se kterým je nutné navštívit lékaře. Protože příčinou může být vážné, třeba i nádorové onemocnění. Hyperaktivní močový měchýř se objevuje jak u žen, tak u mužů.
A ještě jednou se v této souvislosti vrátíme k inkontinenci. Hyperaktivní močový měchýř totiž nemusí, ale může souviset s inkontinencí. Tento typ se nazývá urgentní inkontinence. Obvykle dochází k ochablosti močového měchýře a k tomu, že receptory ve svalech posílají do mozku nesprávné signály o tom, že je močový měchýř již naplněn. Problém řešte s lékařem. Pomůže rovněž ubrat denní příjem tekutin, vyhnout se nápojům, které odvodňují (černý čaj, káva, energetické nápoje) i těm, které dráždí močový měchýř (například sycené nápoje). Hygienickou pomůckou proti samovolnému úniku moči při urgentní inkontinenci a hyperaktivním močovém měchýři jsou opět inkontinenční vložky, spodní prádlo s ochrannými vložkami nebo inkontinenční kalhotky. Koupíte je pod značkou TENA.
Zanechte odpověď