Jak a čím vyčistit koberec?


Jak a čím vyčistit koberec?

V dnešní moderní době sice frčí plovoucí podlahy či lina, ale i tak si v našich domácnostech koberce své místo najdou. Zejména ve starších bytech nebo v dětských pokojích. Velké oblibě se těší také malé koberečky.

Bez ohledu na to, jestli má koberec vyšší či nižší vlákno, nový vypadá vždy úžasně. Jenže za nějaký čas, přestože se o ně staráme pravidelným vysáváním, začne vypadat zašle a bude se muset vyčistit. Což může být vcelku zdlouhavý a ne zrovna oblíbený proces. Pojďme se společně podívat jak na to.

Suché čištění

  • Rychlé
  • Šetrné
  • Ničí roztoče

Pokud nemáte koberec špinavý natolik, že z něj nečistoty pustí jen vodou, vždy je lepší a pro koberec šetrnější, sáhnout po suchém čištění. Zbavíte koberec nečistot, prachu i roztočů, zároveň však zachováte jeho impregnaci, kterou měl, když jste ho kupovali. Stačí si pořídit prášek nebo čistící pěnu, jež jsou určené přímo pro suchý způsob čištění. Mějte na paměti, že bavlněné koberce a ty s nízkým vlasem, nejsou určené pro suché čištění. Mohlo by je to poškodit.

  • Nevýhodou je cena. Když si pozvete firmu, vyjde Vás 1m2 na 100,- Kč a více, pokud zvolíte prostředky z drogerie, počítejte s tím, že vyjma koberce, budete muset nejspíš uklidit i vše ostatní, neboť čistící prášek se většinou usadí úplně všude. Je to stejné asi jako když Vám mění stará okna za nová a všude zaleze ten jemný prášek.

Parní čištění

Principem je vstřikovat saponát s horkou párou do vláken koberce, a to vysavačem, který je na to přímo určen. Dá se zapůjčit nebo si můžete na čištění pozvat firmu.

V současnosti se pro tento způsob údržby koberců stal populární parní mop, který v podstatě funguje na skoro stejném principu jako speciální vysavač.

Mokré čištění

Tento způsob se hodí při silně znečištěném koberci, kde jsou i různé skvrny od jídla či barev. Výhodou je, že se dostanete do hloubky vláken. Když se rozhodnete, že si koberec vyperete sami, vždy nejdříve čistič (chemikálii), který zvolíte, vyzkoušejte na kousku koberce někde v rohu, jak bude s typem Vašich vláken a materiálem, ze kterého koberec je, reagovat. Teprve potom se do toho pusťte.

Počítejte s tím, že danou místnost nebudete moci několik hodin po čištění používat. To znamená, že zhruba 5 hodin po koberci nechoďte, ani nedávejte zpět nábytek (pokud ho budete předtím vůbec dávat pryč).

Pravidelná údržba

  • Vysávání – jednou týdně při běžném provozu, jinak dle potřeby (například oslavy), v případě sdílení domácnosti s alergikem klidně každý den.
  • Skvrny – rozlité červené víno vyčistí kuchyňská sůl (stačí nasypat na skvrnu a nechat působit přes noc, ráno bude sůl nasáklá barvou z vína a už jí zbývá jen luxovat). Mastnotu pro změnu zničí jedlá soda.

Největším problémem na každém koberci bývá žvýkačka. Je zbytečné snažit se jí odlepit či vytáhnout. Zkuste raději led nebo třeba pytlík zmrazené zeleniny. Položte na žvýkačku, ona zatvrdne a pak jí snadno odrolíte z koberce.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..