Jak bezpečně rozdělat oheň?


Jak bezpečně rozdělat oheň?

Chystáte se na výlet do přírody nebo si chcete jen tak posedět u táboráku s přáteli? Pak si zapamatujte několik zásad pro bezpečné rozdělání ohně, který k takovému výletu budete dozajista potřebovat.

Co je při rozdělávání ohně důležité?

Vhodný podklad

Budete-li rozdělávat oheň, pak zvolte jednoznačně hliněný podklad, který je pro to ideální. Naopak naprosto nevhodné jsou lesní hrabance, kořeny stromů, větve či dokonce suché listí.

Ohniště

Nikdy nezapomeňte ohniště obložit kameny, čímž se zabrání šíření ohně. V případě, že v místě, kde budete oheň rozdělávat, žádné kameny nenajdete, pak kolem ohniště vyhrabte (vyryjte) strouhu, která oddělí ohniště od okolního prostoru.

Podpalovač

Jestliže patříte k těm výletníkům, pro něž je zapálení ohně věcí zcela neznámou, pak si s sebou na výlet přibalte tekutý či pevný podpalovač, který je k tomu určený (seženete ho v obchodě). Nikdy nezkoušejte oheň zapalovat pomocí lihu, benzinu či náplní ze zapalovačů. Mohli byste si přivodit velmi nepříjemné popáleniny.

Opékání špekáčků

Pokud plánujete opékat špekáčky nad ohněm, pak nezapomeňte, že je musíte naříznout vždy čerstvé a na prut napíchnout tak, aby špička klacku netrčela ven z uzeniny. Díky tomu nebude docházet k ohoření klacku. Špičku je nutné ořezávat vždy ve směru od těla.

Kontrola ohně

Rozdělný oheň nenechávejte nikdy bez dozoru. Stačí i chvilka nepozornosti a malér je na světě. Pokud by se oheň nečekaně vymkl kontrole, zalijte ho vodou. Můžete ho také zasypat pískem či hlínou.

Mějte na paměti, že nikdy nesmíte táborák (ohniště) opustit, dokud není uhašeno i to nejmenší poslední dřívko. Na to je důležité dát pozor, protože kdyby zafoukal vítr, mohl by oheň znovu rozdmýchat.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..