Možná už jej už používáte a možná také nikoliv. Řeč je o neoprenu, který by neměl chybět žádnému nadšenci do kiteboardingu, wakeboardingu nebo paddleboardingu. Neopreny především sportovce zahřejí a zabrání tomu, aby rychle prochladl.
Podceňovat by se ale neměly ani neopreny na sportovní aktivity během teplejšího počasí. Co dál zohlednit při jejich výběru?
Nejdůležitější funkce neoprenu: Udržet teplo
Neopreny jsou tzv. mokrými obleky. Pokud je namočíte, hřejí. Mají totiž izolační schopnost, jakmile se pod ně dostane voda, zahřeje se na teplotu těla a tepleji je pocitově i vám. Nesmí to být ale příliš silná vrstva vody. Jestliže do neoprenu teče, je to špatně.
Tomu zabráníte především výběrem vhodné velikosti. Příliš velký neoprenový oblek propustí velké množství vody, příliš malá velikost zase omezuje sportovce v pohybu. Průniku vody napomáhají i šité švy vzhledem k tomu, že při šití zůstávají drobné vpichy po jehle. Lépe tak je sáhnout po modelu s lepenými švy.
Pro pohyb v chladné vodě se hodí dlouhé rukávy i nohavice, pro sport v letních měsících můžete použít i krátkou variantu. Není možné ale univerzálně rozhodnout, co je lepší. Dlouhé rukávy i nohavice poskytují ochranu lepší, ty krátké zase ponechávají výraznější volnost pohybu.
Lze říci, že do chladnějšího prostředí potřebujete neopren o tloušťce alespoň 7 mm. Chystáte-li se sportovat v podmínkách běžného evropského léta, zvolte tloušťku 5 mm, do většího tepla může být i slabší. Dvě čísla pak znamenají odlišnou tloušťku materiálu v oblasti trupu a končetin.
Co byste ještě měli o neoprenech vědět
Podle konstrukce se pak dámské i pánské neopreny rozdělují na dva typy, kašírový nebo pogumovaný. Někdy se setkáte i s tím, že coby třetí typ se do tohoto přehledu zařazuje tzv. suchý oblek. Jak už jsme si ale vysvětlili úvodem, ten se konstrukčně liší.
Neopreny je nutné namočit, naopak účelem suchého obleku je vodu nepropustit, aby vám v něm nebyla zima. To mu umožňuje pogumování na vnitřní straně látky. Oblékat se dá i v extrémně chladném prostředí. Adekvátně tomu se ale musíte připravit na větší investici.
Svůj smysl má i střih neoprenu. Mužské tělo je samozřejmě odlišné od toho ženského. Speciální sportovní vybavení zaměřené na ženy a dívky tak není pouhým marketingovým trikem.
Neopren musí sedět, tudíž akceptovat ženské křivky, podobně jako běžné oděvy. Výrobci dámských neoprenů si to již začínají velmi dobře uvědomovat.
K čemu slouží ponča
Neopren samozřejmě neposkytuje jen bariéru proti chladu. Pomáhá snížit riziko zranění sportovce a také zamezuje negativnímu vlivu slunečních paprsků, respektive UV záření. V extrémně teplém počasí je proto možné neopreny i nahradit a vzít si místo nich rychleschnoucí oblečení z lycry.
Mezi tradiční značky patří Mystic, dámské neopreny od tohoto výrobce používají i profesionální závodnice. Doplnit neoprenový oblek může i stylové pončo Mystic. Ponča se při sportu nosí coby další vrstva na zahřátí, ale rovněž nahradí ručník vzhledem k tomu, že jsou vyrobena ze savého materiálu.
Velký výběr neoprenů i barevných ponč z posledních kolekcí značky Mystic najdete na Showroomu Mystic v Brně nebo na stránkách mysticstore.cz.
Zanechte odpověď