Jak čistit zlato?


Jak čistit zlato?

Vzhledem k tomu, že zlato nereaguje na ovzduší, nemusíte o něj pečovat na rozdíl od stříbra tak často, přesto čas od času trochu té péče potřebuje. Jestliže se rozhodnete zlato čistit, mějte na paměti, že musíte postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškrábání dotyčného zlatého předmětu.

Zlaté předměty nejčastěji trápí prach, špína a také tuk. Všechny tyto negativní faktory můžete snadno odstranit pomocí mýdla a vody. Stačí jen předmět namydlit a pak opláchnout pod tekoucí vodou. Na větší nečistoty můžete použít jemný a hlavně měkký kartáček.

Jaké lze použít další způsoby čištění?

  • ultrazvuk
  • krátké povaření ve vodě se saponátem
  • otírání jemným hadříkem, který se namočí do benzinu či do vody s lihem v poměru 1:1
  • ponoření do benzinu či vody s lihem (1:1)
  • cigaretový popel smíchaný s vodou, vznikne kaše, kterou se šperk potírá (dnes se místo popela používá kypřící prášek do pečiva)

Zlato a skvrny

Dost často se na zlatě objevují nepěkné skvrny, které jsou červené či zelené. Ty červené jsou druh rzi, která se na zlato přilepí, většinou vznikají díky látkám, jež se na předmětu uchytí a reagují na ovzduší. Tyto skvrny se čistí různými chemickými přípravky, které běžně seženete v obchodě. Někdy se může jednat o skvrny, které vzniknou během tavení, ty však stačí jen přeleštit.

Zelené skvrny se objeví tehdy, když přijde zlato do styku s mědí či kovy (předměty) v nichž je měď obsažena. K jejich čištění se používá kyselina citronová, do které se zlato namočí, pokud je znečištění jen malé, postačí předmět jen natřít šťávou z citronu a nechat jí několik hodin působit. Ať už zlato namočíte či potřete, vždy je nutné ho po takovém čištění důkladně umýt vodou s mýdlem, nechat oschnout a pak vyleštit pomocí jemného hadříku.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..