Koronavirus a krize spojená s ním dostala do nesmírně obtížné situace spoustu lidí, kteří musejí splácet půjčku – ať už šlo o běžné zaměstnance, podnikatele nebo firemní subjekty. Mnoho z nich se dostalo do stavu, kdy by svoje závazky spláceli jen s velkými obtížemi, v řadě případů je pak spousta lidí ráda, že vůbec zaplatí nájem, případně jídlo a jiné základní potřeby. U firem pak často jde o holé přežití a splácení dluhů je i pro ně za této situace značným problémem. Ministerstvo financí proto připravilo speciální úvěrové moratorium, které umožňuje dlužníkům odložit si svoje splátky na pozdější termín. S návrhem už souhlasila i Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Koho se tato možnost týká, na jaké produkty se vztahuje a jaké jsou další podmínky?
Na koho se vlastně možnost odložení splátek vztahuje?
Možnost odložit si splátky mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), běžní občané (ať už jsou to zaměstnanci, důchodci nebo mají jiný status) a firmy. Možnost se vztahuje skutečně na všechny dlužníky z těchto kategorií – nemusí nijak dokládat, jak přesně je koronavirová krize postihla. Co ale musejí, je podat si žádost o odklad splátek (to je velmi důležité – odklad není automatický, ale pouze na žádost!) a prohlásit, že k žádosti přistupují kvůli tomu, že se ocitli v tíživé situaci následkem koronavirové krize (to se ale nijak ověřovat nebude).
Některé banky nabídly možnost odkladu splátek samy od sebe
I bez toho, že by jim to musel nařídit zákon, se řada bank rozhodla pomoci svým klientům a odložit jim splátky už před schválením moratoria (jednalo se mimochodem nejen o banky, ale i některé nebankovní poskytovatele úvěrů). Více informací najdete v článku na odborném finančním webu Půjčko.cz.
U kterých druhů půjček si lze požádat o odklad splátek?
V případě běžných nepodnikatelských fyzických osob si lze zažádat o odložení splátek spotřebitelských půjček (jak bankovních, tak i nebankovních), dále pak jde o podnikatelské úvěry, hypotéky, ale také půjčky od stavební spořitelny nebo splátkový prodej. Pokud jste ale byli k 26.3.2020 v prodlení se splácením o více než měsíc, nárok na odložení splátek nemáte.
Podstatné ale je datum, k němuž jste si úvěr sjednali a čerpali jej. U podnikatelských a spotřebitelských půjček je odklad možný pouze tehdy, pokud k jejich sjednání a čerpání došlo před 26. březnem tohoto roku. I v případě hypoték platí, že musely být sjednány do 26.3.2020, nicméně čerpány mohly být i po tomto dni.
Některé splátky si odložit nepůjde – o které produkty se jedná?
Na některé úvěrové produktů se moratorium nevztahuje a tak u nich věřitelé nemají ze zákona možnost odložit si splátky. Konkrétně se jedná o kontokorenty, revolvingové úvěry, půjčky v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu a operativní leasing. Dále pak úvěry, které nebyly spláceny včas, jak už bylo uvedeno výše.
Jak je to s úroky během období moratoria a ke kterému datu mi odklad splátek začne?
V období, kdy budete mít splácení odloženo, se vám vaše půjčka bude i dále úročit podle původní platné smlouvy – na tom se nic nezmění. Úrok ale nijak nepoznamená následnou výši splátek – ta se nijak nezmění a jakmile se ke splácení vrátíte, budete mít stále ty samé splátky, jaké jste měli předtím. Rozdíl bude pouze v tom, že se přepočítá (prodlouží) doba splácení. Samotný odklad splátek začne následující kalendářní měsíc po měsíci, v němž si o něj zažádáte.
Záznamu v registru dlužníků se kvůli odkladu bát nemusíte
Zvažujete, že byste si o odklad splátek požádali, ale bojíte se, aby to nemělo negativní vliv na vaši úvěrovou historii? Ničeho takového se bát nemusíte – odložení splátek v žádném případě nemůže vést k zápisu do registru dlužníků.
Uvažujete o nové půjčce? Vybírejte obezřetně a zvažte více variant
Je-li vaše aktuální situace taková, že přemýšlíte o sjednání nového úvěru, doporučujeme nic neuspěchat a v klidu si výběr nejvhodnější půjčky promyslet – i mezi bankovními úvěry jsou značné rozdíly, natož pak mezi těmi nebankovními, kde jsou rozdíly v úrocích a poplatcích doslova propastné. Vyznat se v tom není žádné legrace, proto je nejlepší použít užitečného a praktického pomocníka, kterým je nezávislý srovnávač půjček. Těch se dá na internetu najít více, ale asi tím nejlepším a nejrozsáhlejším jsou PůjčkyHned.cz – nezávislý odborný web, zaměřený na srovnání nejen bankovních a nebankovních úvěrů, ale také hypoték, konsolidací a kreditních karet. Stránky obsahují obrovské množství recenzí a nechybí ani blog se zajímavými aktualitami.
Zanechte odpověď