Domácí posilovny jsou poslední dobou velmi oblíbené a nejde pouze o výsadu fitness trenérů a profesionálních sportovců. Lidé v dnešní době chtějí být zdraví a odolní. Chtějí mít neustálý přístup k pohybovým aktivitám a zdraví životní styl se stává vyhledávanějším, než tomu bylo ještě před pár lety.
I když zrovna ve svém bytě nebo domě nemáte dostatek místa, existuje spousta způsobů, jak jednoduše postavit a vybavit domácí posilovnu. Překvapivě domácí fitko nevyžaduje příliš velký prostor, velké znalosti a ani vás to nebude stát majlant.
Než začnete budovat fitness u vás doma, nejprve se zamyslete a popřemýšlejte, jak má vypadat a jakým aktivitám se při domácím tréninku chcete věnovat.
V první řadě by vás totiž mělo inspirovat, motivovat a hnát vpřed, abyste z domácího cvičení mohli vytěžit maximum a abyste se na každý následující trénink těšili. Správné nastavení domácí posilovny znamená, zajištění příjemného prostoru a následného vybavení, které budete ke cvičení používat.
Výhody domácí posilovny
- ušetříte spoustu času
- ušetříte peníze
- nemusíte nikam chodit
- můžete cvičit okamžitě bez ohledu na otevírací dobu
- nikdo vás při cvičení nebude sledovat
1. Prostor
Než začněte s výběrem prostoru, kde chcete cvičit, zvažte několik věcí:
Kolik místa doma máte?
Nejlepší volbou pro vytvoření domácí posilovny je mít vyhrazenou celou jednu místnost, kde se budete věnovat pouze samotnému cvičení. Pokud ale žijete v malém bytě a takovou možnost nemáte, vyberte menší místnost, kde budete mít dostatek prostoru na aktivitu. Může to být obývací pokoj nebo místnost, kterou využíváte nejméně.
Jakému cvičení se budete věnovat?
Popřemýšlejte o tom, jaký styl cvičení chcete doma provozovat. K silovým tréninkům je zapotřebí více vybavení a také větší prostor. K HIIT cvičení a kardiu vám naopak postačí jen minimum fitness pomůcek.
Příjemný prostor!
Důležitou součástí domácí posilovny, na kterou byste neměli zapomínat a měli byste jí věnovat dostatek pozornosti, je celková atmosféra samotného prostoru. Nikdo nechce cvičit tam, kde se necítí dobře a kde se mu nelíbí. Takový prostor bude spíše demotivující. Vy musíte vytvořit takový prostor, aby vás motivoval a abyste se na každý další trénink těšili.
2. Vybavení domácí posilovny
Dalším důležitým krokem je uvědomění, jaké fitness vybavení a pomůcky budete k domácímu cvičení potřebovat a využívat. Záleží to na stylu tréninku, na který se zaměřujete. Pokud se věnujete silovému tréninku i kardiu, vaše vybavení bude obsáhlejší.
Základní vybavení pro domácí posilovnu
Připravili jsme pro vás seznam s několika tipy na nejlepší vybavení, které budete potřebovat, abyste s domácím cvičením mohli začít.
Podložka na cvičení je základní a nejvyužívanější pomůckou, kterou k domácímu tréninku budete potřebovat. Dostupné jsou různé druhy cvičebních podložek, všech barev. Využijete ji při cvičení, aerobiku i strečinku.
Kardio
Běžecké pásy patří bezesporu mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější vybavení při kardiu. Pomohou vám zvýšit vaší kondici, posílí činnost srdce a ocení je všichni, kteří chtějí spálit přebytečný tuk. S běžeckými pásy můžete trénovat běh nebo chůzi do kopce, i když venku zrovna prší nebo sněží.
Gymnastický míč má všestranné využití. Je to multifunkční pomůcka, kterou využijete při jakémkoli typu cvičení od aerobiku, posilování svalů až po protahování a rehabilitaci. Můžete ho využít nejen při pohybové aktivitě, ale i při práci u počítače.
Posilování
Nakládací činky jsou základním vybavením každé domácí posilovny. Díky koncovému uzávěru, můžete jednoduše měnit váhu jednotlivé činky. Jsou univerzální a můžete je využít téměř k jakémukoli pohybu, ať už se jedná o posilovací trénink nebo jako oživení kardiovaskulárního cvičení.
Posilovací lavice vám nahradí několik strojů na posílení a budování svalů, které jste využívali ve fitness centru. Můžete si vybrat z několik typů, které se liší podle cviků, na které se chcete zaměřit.
Mezi ty nejznámější patří bench lavice, která se zaměřuje na hrudník. Nastavitelná lavice zase umožňuje obměny cviků a je flexibilnější. Šikmá posilovací lavice je vhodná na sedy-lehy, kdy se zaměřuje na posilování břišního svalstva.
Balanční podložky jsou určené k posilování svalů, pomáhají se správným držení těla a zlepšují koordinaci pohybu. I jejich využití je všestranné, protože je můžete použít při tréninku kardia, jako rehabilitační pomůcku či k posílení kloubů.
Vytvoření domácího fitness je jednoduché, stačí se zaměřit na pár klíčových kroků a během chvilky vybudujete prostor, který je připravený k domácímu cvičení.
Není potřeba velkého prostoru ani přílišného vybavení. Jestli-že jste doposud o domácí posilovně pouze přemýšleli, ale nemohli jste se rozhoupat, tak věříme, že po dnešním článku se rozhodnete do toho jít s nadšením!
Zanechte odpověď