Jak na efektivní odvětrávání koupelny

Jak na efektivní odvětrávání koupelny

Mapy černé plísně na zdi a dalších místech, koupelnový nábytek, který se odlepuje a do toho nepříjemný zápach, který signalizuje špatné vnitřní prostředí.V koupelně, která se špatně odvětrává, je tento příběh každodenní realitou. Přitom odvětrávání koupelny je relativně jednoduché. Rozhodně snadnější, než pak řešit zdravotní problémy, které může plíseň způsobovat. Dlouhodobě se vystavovat vlhkému prostředí, kde se množí bakterie a plísně, není určitě nic zdravého a bolesti hlavy a únava, jsou jen minimem toho, co hrozí.

Jak na efektivní odvětrávání koupelny

Způsoby, jak snížit vlhkost v koupelně

Snížit vlhkost v koupelně lze třemi způsoby:

  1. Větrání oknem – kdo má to štěstí, že má v koupelně okno, může si částečně oddechnout. Pravidelná výměna vzduchu pomůže snížit vlhkost a minimalizovat růst plísní. Větrat se ale musí správně. Okno by se mělo otevírat po každé koupeli či sprše, aby se dostala nahromaděná vlhkost ven. Větrání by mělo být rychlé a intenzivní. Otevřít jen ventilačku opravdu nestačí.  Ne vždy jen stačí mít okno. Zvláště u starých vlhkých domů je potřeba daleko více. Pokud venku prší, tedy je vlhko, nepomůžete si v žádném domě.
  2. Rekuperace– rekuperace efektivně vymění v koupelně vzduch. Přísun čerstvého vzduchu bude buď nepřetržitý, nebo v nastavených intervalech.  Rekuperace je zvláště využívána u moderních pasivních domů.
  3. Koupelnová ventilace– další, relativně levnou variantou jsou větráky do koupelny. V současnosti trh nabízí řadu možností, jak s nimi co nejefektivněji odvětrat koupelnu. Zvláště zajímavé jsou jejich funkce v podobě časového doběhu, časovače či čidla vlhkosti. Díky nim ventilátor funguje ještě nějakou dobu poté, co se vypne, případně se na něm nastaví čas, kdy se má spustit, nebo se prostřednictvím čidla vlhkosti automaticky spustí ve chvíli, kdy vlhkost v místnosti dosáhne určité hladiny.
Jak na efektivní odvětrávání koupelny

Jak vybrat koupelnový ventilátor?

Při nákupu ventilátoru se v prvé řadě řiďte tím, kam ho umístíte. Nejčastěji se dává na strop, aby nenarušoval design místnosti. Pořídit se dá také řada designových kousků, které budete chtít naopak ukazovat. Třeba s krystaly od Swarovski. Dále vás bude zajímat kam povede ventilační potrubí, jak je dlouhé a jaký je jeho tlak. Pro ta kratší vybírejte axiální ventilátor, pro ta delší zase radiální. Mezi další parametry výběru patří hladina hluku a vzduchový výkon. Vzduchový výkon udává objem vzduchu, který přístroj vymění za jednu hodinu.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..