Jak již jsme si psali několikrát, dehydratace našemu organismu nesvědčí. V létě si vedle tekutin musíte ohlídat také dostačující příjem soli, ale také se vyhýbat některým lékům a bylinkám.
Vznik křečí
Na stoupající venkovní teploty tělo reaguje tím, že se zvýší oběh krve a také se více potíme. Dochází ke sníženému přísunu krve do svalstva, tím se snižuje přísun živin a kyslíku, což se bude projevovat bolestivou křečí při jakékoliv fyzické námaze.
Pokud bude mít tělo nedostatek přijímaných tekutin (vody), krev se bude zahušťovat a srdce se bude více namáhat, neboť pro něj bude velmi těžké krev kamkoli napumpovat.
Další komplikace
Vedle bolestivých křečí může nedostatek kyslíku a živin také snížit prokrvení mozku, čímž se zhorší naše vnímání.
- V počátku ucítíte únavu, poté se začnou v těle zadržovat tekutiny, budete se méně potit a začne stoupat teplota vašeho těla, což je následek nedostatečného ochlazení.
- Je doporučeno, abyste ve vedru pili 500 ml tekutin vždy hodinu před jakoukoli fyzickou zátěží.
- Ztrátu vody si ohlídáte lépe, když se vždy před zátěží a po zátěži zvážíte. Každý kilogram, který ztratíte, musíte vyvážit vypitím zhruba půl litru obyčejné vody či jiných neslazených tekutin.
Jakým tekutinám se vyhnout?
Vyhýbejte se těm přípravkům, které mají močopudné účinky, což by v horku ještě zvýšilo riziko dehydratace, zároveň by došlo k porušení iontové rovnováhy.
Co nepít?
- Řebříček
- Kopřivu
- Přesličku
- Vřes
- Diviznu
- Detoxikační čaje
Když ztrácíte vodu, ubývají v těle minerály. S potem zároveň odchází sodík. Jeho nedostatek je důvodem, proč vznikají svalové křeče. V 1 lžičce kuchyňské soli je 2325 mg sodíku, proto v létě nesmíte podceňovat ani solení.
Pozor byste si měli dávat také na léky jako je aspirin a ibuprofen, protože mohou porušit schopnost těla, aby zadržovalo sodík.
Zanechte odpověď