Žádný materiál nedokáže nahradit dřevo. Má nenapodobitelné vlastnosti i vizuální vzhled. Dřevěné podlahy patří mezi to nejkvalitnější, co si můžeme v bytě i v rodinném domě instalovat. Není však dřevěná podlaha jako dřevěná podlaha. Moderní dřevěné podlahy jen stěží, pokud jde o životnost, nahradí jiné. Ani moderní plovoucí podlahy, ať již laminátové, nebo dřevěné skládané z několika vrstev, neodolají zubu času tak, jako klasické podlahové dřevěné palubky. Stačí je správně položit a ošetřit vhodnou povrchovou úpravou.
Masivní dřevěné podlahy z palubek vydrží i několik generací
Samozřejmě se na nich může podepsat vlhkost, nevhodná pokládka, nedostatečné ošetření i biotičtí škůdci, ale všem těmto negativům se dnes dokážeme vyhnout. V interiéru je ideálním dřevem pro podlahové palubky severský smrk. Nemá tendenci měnit barvu, a to i když se rozhodneme pouze pro povrchovou úpravu lakováním a bez moření. Borovice barvu mění a mnohem hůř přijímá mořidlo, pokud se rozhodneme pro změnu odstínu podlahy. Další možností je modřín, ten je však dražší a jeho unikátní vlastnosti odolávat hnilobě a plísním využijeme spíše v exteriéru, kde velice dobře konkuruje odolným tropickým dřevinám.
Výhodou masivní podlahy z dřevěných palubek je možnost rekonstrukce podlahy, kdy se po létech prošlape, ztratí svůj původní odstín i povrchovou úpravu obecně. Navíc masivní dřevěná podlaha stárne do krásy, takže jsou to často právě různé nedokonalosti této podlahy, které ji dodávají neopakovatelný vzhled. Masivní palubky s větší tloušťkou jsou současně nosné, takže šetříme při pokládce. Též je z čeho ubírat, pokud po létech podlahu brousíme.
Každá podlaha z masivního dřeva potřebuje dobrou povrchovku
Podlahy z dřevěného masivu bychom neměli nechávat ani v interiérovém prostředí bez ošetření. Existují tři základní typy povrchové úpravy dřevěné podlahy z palubových desek poté, co podlahu položíme a dokonale obrousíme. Používají se laky, podlahu je možné voskovat i ošetřit olejem. Dřevo lze ještě před nanesením laku mořit. U olejů a zejména vosků již jde používat přímo tyto produkty ve zvoleném barevném odstínu. Možné je též dřevo ošetřit proti škůdcům – červotoči a tesaříkovi. Takže rozhodně už na surové dřevo nemusíme nanášet volskou krev, jak se to dělalo v minulosti. Ta sloužila jako ochrana proti vlhkosti, plísním, škůdcům i ohni. Někdy se do ní přidávaly další přísady: moč, vápno, fermež, zvířecí žluč, saze, sůl nebo oxidy železa.
Pro podlahu z měkkých jehličnatých dřevin, kterými jsou i zmíněný severský smrk a borovice, je zapotřebí volit tyto nátěrové hmoty v takovém provedení, které dokáže povrch podlahy dostatečně vytvrdit.
Jak vybrat vhodnou povrchovou úpravu?
Nejčastěji se k ošetření dřevěných palubkových podlah z měkkého dřeva používá lak, avšak vlastně jde o ošetření nejméně vhodné. Lak pruží jen minimálně a na pružném měkkém dřevu tak vznikají mikrotrhliny, které se postupně stávají stále viditelnějšími. A nejen to. Těmito mikroskopickými trhlinami se do dřeva postupně dostává při údržbě podlahy voda a ta může dřevo poškozovat. Lak se proto více hodí na dřevěné plovoucí podlahy ze sendviče několika vrstev s tou vrchní z tvrdého dřeva. Ideální ošetření palubové desky ze smrku a z borovice vypadá jinak.
Podlahové oleje a vosky svědčí podlahovým palubkám více. Někdo vzpomíná, jak se kdysi úmorně taková podlaha udržovala. Ale dnes průmysl pokročil i v této oblasti. Tyto povrchové nátěry se sice musí častěji obnovovat, ale renovace je velice snadná a rychlá. Oleje i vosky je nejvhodnější nanášet ručně. Pracuje se s nimi podobně jako s barvou a s lakem. Po první vrstvě plochu jemně zbrousíme a naneseme druhou vrstvu nátěru. Oleje a vosky umí podlahu i nádherně barevně tónovat. Ať již v přírodních odstínech dřeva, nebo klidně barevně. Proto jsou oleje i vosky oblíbené i pro obkladové palubky. Ani kompletně obložené podkroví palubkami nemusí vypadat jako tradiční selská jizba. Zkuste dát obkladu i podlaze bílý či světle modrý nádech. Pokud sú však pro obklady využité srubové palubky, raději ponechte přírodní odstín.
Zanechte odpověď