Alergie na pyl (senná rýma) dokáže značně znepříjemnit život. Každý zná to otravné kýchání, slzení a svědění očí, ucpaný nos, ze kterého neustále teče vodnatá rýma, to vše jsou příznaky pylové alergie.
- Rok od roku počet pylových alergiků přibývá, v současnosti je to zhruba 20% populace, potkat to může kohokoliv a kdykoliv v průběhu života.
Senná rýma či nachlazení
Je nutné to odlišit, senná rýma je provázena svěděním nosu, kýcháním, otokem a slzením očí, výtokem z nosu, který je bez barvy. Dochází k zadýchávání i při malé námaze, otéká sliznice dýchacích cest, díky které máte stále pocit ucpaného nosu. Alergie přichází a odchází v průběhu celého roku.
- Pokud jsou Vaše potíže záležitostí několika dnů, pak si s nimi poradíte pomocí volně prodejných léků, časté a déle trvající obtíže nepodceňujte a navštivte alergologii, kde Vám pomohou. Zhruba u třetiny alergiků se nemoc vyvine až v chronické astma.
Co dalšího pomáhá?
1) Důkladné větrání – pokud žijete ve městě, pak je vhodné větrat mezi 6. – 8. hodinou ráno, kdy je koncentrace pylů ve vzduchu nejmenší, na venkově pak mezi 20. – 24. hodinou. Pokud je silný vítr na větrání zapomeňte.
2) Ložnice bez pylu – oblečení je pro pyl jako magnet, proto vše co Vy a Vaše polovička svléknete, nikdy nenechávejte v ložnici. Můžete ložnici vystříkat sprejem, který Vás zbaví alergenů, a to nejen pylu, ale třeba i zvířecích a dalších.
3) Očista těla – každý večer se před spaním osprchujte a nezapomeňte si spláchnout i vlasy, zabráníte tomu, aby Vám pyl z vlasů padal na polštář a dráždil Vás.
4) Sport – chcete-li se procházet, nebo si zaběhat, pak jedině po dešti, ale musí pršet minimálně 15 – 20 minut. Lepší pro Vás bude fitness centrum, či krytý bazén.
5) Změna prostředí – snažte se odjet na dovolenou v době, kdy jsou Vaše alergické obtíže ze všeho nejhorší, nejlépe do hor, kde nad 2000 m žádné pyly ve vzduchu nehrozí. Stejně tak můžete k moři či do pouštních oblastí, kde také vzduch moc pylů neobsahuje. Ať už pojedete kamkoliv, musí to být tam, kde se nevyskytují rostliny, na něž jste alergičtí.
6) Antihistaminika užívejte s předstihem, chvíli předtím než začnou pyly létat vzduchem, nikdy nečekejte, až obtíže začnou. Je dobré sledovat pylové zpravodajství. Antihistaminika mírní pálení očí, potíže s dýcháním i alergickou rýmu.
7) Očkování – tzv. specifická imunoterapie, která spočívá v pravidelném očkování tím alergenem, jež Vám dělá potíže, to vše v průběhu 3 let po sobě. Poté by měla Vaše alergie vymizet.
Zanechte odpověď