Jak na trekingové hole, které padnou 

Jak na trekingové hole, které padnou 

Pěší turistika bývá označována za jednu z nejzajímavějších aktivit, kterou lze provozovat v přírodě. Zefektivnit ji mohou trekové hole. Proč je používat a jak si vybrat ty správné?

K čemu jsou trekingové hůlky?

Trekingové hole bývaly zpočátku hlavně doménou turistů. Při chůzi do kopce totiž napomáhají šetřit energii a sestup dolů je díky nim šetrnější pro klouby. Znatelně odlehčí též svalům a snižují rizika zranění na v nestabilním terénu.

Hole pomáhají účinně rozložit síly a zapojit do pohybu celé tělo včetně rukou a ramen. Proto se jim také někdy říká hole turistické.

Postupem času se ale jejich použití znatelně rozšířilo. Při chůzi totiž dokáží poskytnout dobrou oporu, jejich použití zlepšuje pravidelnost a rytmus chůze a také dýchání. Pro běžnou chůzi se tak vyčlenil specifický typ holí v podobě těch na nordic waking.

V čem se od sebe liší? Hole na tzv. severskou chůzi neboli nordic walking využijete i na chůzi po rovině. Zpravidla najdou uplatnění při rychlejší chůzi nebo běhu. Trekové hole se zapichují před tělem, hole na nordic walking za tělem a po odrazu se pouští. Trekingové modely mají také tupé zakončení.

Jak vybrat nejlepší trekové hole

Z rozdílného použití vyplývá také odlišná konstrukce. Trekové hole se většinou vyrábějí jako teleskopické. Dáno je to tím, že teleskopické trekingové hůlky jsou kompaktní, skladné a snadno kamkoli transportovatelné.

Další parametry, na které je potřeba brát ohled:

  • délka hole
  • přítomnost odpružení
  • druh materiálu
  • rukojeť a hrot
  • typ aretace

Délka hole

Délka hole se určuje podle tělesné výšky. Platí jednoduché pravidlo, že pokud stojíte vzpřímeně s holemi v rukou, pak by vaše končetina měla v lokti svírat pravý úhel. Průměrný jedinec s výškou 180 cm tak orientačně potřebuje hole v délce 122 cm.

Jak na trekingové hole, které padnou 

Přítomnost odpružení

Odpružené hole disponují systémem antishock. Ten dokáže tlumit nárazy a použití holí je tak pohodlnější a příjemnější. Vykoupeno je to vyšší pořizovací cenou a odpružené modely se tak hodí hlavně pro ty, kteří už to s turistikou myslí „vážně“.

Druh materiálu

Co se týče materiálu, používá se nejčastěji hliník, sklolaminát či karbon. Nejlepší volbou bývá karbon, který je lehký, hole mají jen kolem 300 gramů. Současně je toto provedení adekvátně pevné a odolné.

Jak na trekingové hole, které padnou 

Rukojeť a hrot

Záleží ale i na materiálu dalších částí hole. Rukojeť může být gumová nebo plastová, doporučuje se spíše guma. Hrot může být z oceli, kterou lze kombinovat i s wolframem, dále i z karbidu či titanu. Nejdéle vydrží hrot titanový.

Typ aretace

U skládacích holí je důležitý i způsob aretace celého mechanismu. Existují tři možnosti v podobě šroubovacího zamykání, páčkového principu nebo tzv. Z holí.

  • šroubovací mechanismus – nevýhodou je, že se může postupně protáčet
  • páčkový mechanismus (FlickLock nebo SpeedLock) – nevýhodou je vyšší hmotnost a přítomnost vystouplého prvku, o který lze zavadit
  • Z hole – jednotlivé segmenty jsou spojeny lankem, výhodou je spolehlivost, nevýhodou vyšší pořizovací cena

Velký výběr trekingových holí v různých variantách české značky Truly či Sulov najdete na stránkách výrobce – zde.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..