Jak na včelí bodnutí?


Jak na včelí bodnutí?

Žihadlo je velmi nepříjemná záležitost, která může být pro řadu lidí i nebezpečná, zejména pokud jste alergičtí. Včelí bodnutí vás může zastihnout nejen doma na zahrádce, ale také na výletě. Vzhledem k tomu, že na výlet s sebou těžko vozíte celou lékárničku, pak je nutné si pomoci jinak.

Jak postupovat?

  • Je nanejvýš nutné, abyste co nejrychleji vytáhli žihadlo z rány, neboť čím déle v ní je, tím jsou následky horší. Pokud nemáte v batohu pinzetu, poslouží vám třeba čepel kapesního nože či delší nehet (pokud máte).
  • Žihadlo musíte vytahovat odspodu, aby nedošlo k vytlačení jedu do rány.
  • Ránu je nutné vydezinfikovat. Je jasné, že dezinfekci asi s sebou mít nebudete, proto z přírodních zdrojů funguje cibule, ocet a med (nebo třeba alpa či voňavka). Místo vpichu je dobré třít vlhkým jílem či jej rovnou položit na postižené místo a nechat nejméně 10 minut působit.
  • Šíření jedu můžete zabránit také namočením postiženého místa v chladné vodě z potoka nebo studánky (při nejhorším polít vodou z láhve na pití, tu máte po ruce vždy).

Léky vám zachrání život

Pokud je reakce na bodnutí jen malá, bohatě postačí, když se postižený uloží do stínu a chladu, zároveň je nutné mu podat tekutiny.

  • V případě silné alergické reakce, kterou doprovází dušení, mdloby či otok jazyka, neváhejte a ihned volejte lékařskou pomoc (112 či 155).

Je dobré se na každý výlet vybavit volně prodejnými antihistaminiky, které mohou v případě potřeby zachránit po včelím bodnutí život, pokud jsou podána včas. Často se totiž stává, že nemusíte ani vědět o tom, že jste na včelí jed přecitlivělí, alergie se může objevit v každém věku. Stejné medikamenty jsou vhodné i pro bodnutí ostatním hmyzem.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..