Jak na vlastní kompost?


Jak na vlastní kompost?

Nic není pro vaše rostliny lepší než správně uzrálý kompost, který si vyrobíte zdarma, bez zbytečné chemie a v bio kvalitě. Neutrácejte zbytečné peníze za kupovaná hnojiva, ale využijte vše, co vaše domácnost nevyužije a dříve či později by to skončilo v popelnici. Humus (kompost) je skvělým prostředkem k udržení vody na zahradě, vyrovnání půdní kyselosti, ale také k zachycení zdraví škodlivých látek a celkovému zlepšení kvality půdy.

Jak na výrobu vlastního humusu?

  • Vyberte dobře přístupné místo, které je chráněné proti přímému slunci a můžete začít
  • Důležité je vyvážit poměr mezi materiálem, jež je bohatý na dusík (sem patří hnůj, čerstvě posekaná tráva atd.) a uhlík (piliny, sláma, větve). Ideální je poměr 30 : 1
  • Vše, co půjde na kompost, nejdříve rozdrťte, značně se tak urychlí tlení (výroba kompostu se zrychlí i přidáním několika lopat zeminy ze zahrady)
  • Kompost nesmí nikdy vyschnout, dobré je ho zakrýt a udržovat vlhký (nesmí být příliš mokrý)
  • Jestliže se vám kolem kompostéru hemží octomilky, pak vždy čerstvý materiál, který budete přidávat, zahrabte zhruba 15 cm do kompostu (nebo ho zasypte hlínou)
  • Důležité je, aby se kompost nejméně dvakrát do roka přeházel, čímž se provzdušní a promíchá

Doba zrání je zhruba jeden rok. V závislosti na složení použitého materiálu, vhodné péče a také účelem, pro který se bude využívat, lze kompost použít už po šesti měsících zrání.

Pokud si pořídíte vermikompostér lze vyrábět kompost i ve vnitřních prostorách pomocí žížal.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..