Usazování ošklivého kamenného povlaku na vodovodních bateriích, umyvadlech, vanách i ve sprchových koutech, to je problém každé domácnosti. Díky stále tvrdší a chemicky upravené pitné vodě se tento nepříjemný šedobéžový povlak objevuje i na umytém nádobí. Tomu lze předcházet mytím v myčce za použití leštidel, jenže myčku také nemá každý. Nehledě na to, že vodní kámen je problémem nejen v koupelně či na kuchyňském nádobí, ale také u elektrických spotřebičů, které v ní přichází do styku při každém použití – varná konvice, pračka, myčka a další. Existuje však pár tipů, díky kterým si můžete s vodním kamenem poradit i když zrovna nemáte po ruce prostředek proti vodnímu kameni.
Citrony
Když vymačkáte z citronů šťávu, tak je nevyhazujte, ale schovejte na úklid. Stačí když vždy půlkou vymačkaného citronu potřete umyvadla, vany, sprchové kouty a dlaždice, čímž krásně vodní kámen povolí.
Kyselina citronová
Do vody nasypte sáček kyseliny, rozmíchejte a namočeným hadrem omývejte vodovodní baterie, kyselina si s kamenem snadno poradí a nepoškodí armatury.
Kámen z rychlovarné i klasické konvice odstraníte tak, že do ní nasypete sáček kyseliny citronové, doplníte vodou až na maximum a necháte projít varem. Až konvice vypne (nebo začne pískat) odstavte a nechte ještě 10 – 15 minut kyselinu působit. Konvici nakonec důkladně propláchněte. Rez i vodní kámen bude pryč.
Kyselina fosforečná
Na odstranění vodního kamene je zcela perfektní. Vodovodní baterie se po ní budou lesknout jako nové. Díky tomu, že snižuje pH vody, dává se do konvice na zalévání květin, když kvetou. Běžně jí seženete v obchodech se zahradnickými potřebami, cena za litr se pohybuje zhruba kolem 200,-Kč.
Mýdlo a šampon
Stačí jen mýdlem či šamponem vodovodní baterie namydlit, houbičkou či hadrem otřít, až kámen povolí a poté důkladně opláchnout čistou vodou, aby na baterii nezůstaly žádné zbytky mýdla či šamponu. Jakmile vše opláchnete, otřete baterii do sucha.
Zanechte odpověď