Kvašená zelenina (pickles) se v posledních letech těší velké oblibě. Je to zejména proto, že v každé jednotlivé skleničce najdete velkou zásobárnu zdraví prospěšných látek. Fermentovaná zelenina obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a probiotik.
Ostatně už naše babičky si nemohly vynachválit kysané zelí jako ochranu proti různým onemocněním. O kysaném zelí se říkalo, že jsou to vlastně antibiotika v sudu, kdežto pickles jsou na mnohem vyšší úrovni. Fantazii se meze nekladou, takže si v podstatě můžete zeleninu různě kombinovat a vytvořit si kvašenou zeleninu přesně podle svého gusta.
Která zelenina bývá základem pickles?
- Zelí
- Cibule
- Mrkev
Co se může přidávat?
- Květák
- Brokolice
- Řepa
- Křen
- Kedlubna
- Další druhy zeleniny, ideálně ty pevnější.
Co budete potřebovat?
- 1 kilogram vybraných druhů zeleniny
- 20 g soli
- Na špičku nože kmínu
Všechnu zeleninu pečlivě očistěte, nastrouhejte na hrubém struhadle (můžete ji klidně i nakrájet na malé kostičky či tenké plátky, pokud nevlastníte struhadlo), zasypte solí s kmínem a velmi důkladně rukama propracujte, čímž zelenina pustí šťávu. Potom si vezměte čistou skleněnou nebo kameninovou nádobu a zeleninu do ní napěchujte.
Pěchujte co nejdůkladněji, aby byla všechna zelenina ponořená ve vlastní šťávě. Zakryjte víkem, zatižte závažím a umístěte na stálé místo, na kterém bude 20°C. zeleninu nechte kvasit zhruba 3 až 5 dní. Celý proces kvašení průběžně kontrolujte, protože šťáva bude díky kvašení stále přibývat. Hotové pickles rozdělte do čistých sklenic, pečlivě uzavřete a uložte do lednice. Takto připravená zelenina vydrží celou zimu.
Zanechte odpověď