Potkat to může každého z nás, zejména při rýmě jsou zalehlé uši nejčastějším problémem, ale stát se to může i v letadle, nebo když si uděláme výlet do vyšší nadmořské výšky.
Většinou stačí větší polknutí a je po problému, někdy musíte polknout víckrát za sebou a ucho je v pořádku, ale když tento způsob nezabere, pak je nutná návštěva lékaře, protože může jí o něco závažnějšího, co mohlo klidně poškodit sluchové ústrojí, tady už je nějaké polykání pak zbytečné. Nikdy proto neberte zalehlé uši jen tak na lehkou váhu a neignorujte ho.
Důvody zalehnutí uší
Základem je rozlišit, jestli je to jen zalehnutí na chvilku, jehož příčinou je nějaká banalita a brzy zmizí, nebo zda je ucho zalehlé dlouhodoběji.
Možné příčiny
- Zduření sliznice nosohltanu
- Mazová zátka v uchu (ta prostě ucho zašpuntuje)
- Zánět nosohltanu
- Rýma
- Zánět středního ucha (ten je nebezpečný)
- Alergie
Co může pomoci?
- Polykání
- Častější zívání
- Žvýkání žvýkačky
- Zátka v uchu lze rozpustit, na to se používá roztok peroxidu vodíku.
- Při rýmě postačí kapky do nosu
Pokud mazová zátka nelze odstranit roztokem, pak musíte navštívit lékaře. To samé platí v případě zánětu středního ucha, který potřebuje speciální druh léčby. Jestliže už je zánět ucha v pokročilém stádiu, hrozí v takovém případě protržení bubínku. V takovém případě ho musí lékař propíchnout, odsát veškerý hnis, ucho důkladně vyčistit a předepsat potřebná antibiotika.
Zanechte odpověď