Statistiky tvrdí, že zažívací obtíže trápí až 80% lidí. Zejména chladné dny jsou typické pro častější výskyt plynatosti, nadýmání a pálení žáhy. Příčinou bývá většinou vydatné jídlo, na kterém si sice báječně pochutnáme, avšak záhy nás přepadne divný pocit v břiše.
Těžko od žaludku
Jestliže máte pocit, jako když Vám v žaludku po jídle leží kamení, zkuste bylinkový čaj nebo kapky. Nejlepší jsou ty, které obsahují kořen anděliky lékařské, iberku hořkou a heřmánek. Díky látkám, které tyto bylinky obsahují, získáte šetrné pomocníky pro podporu zažívání.
Pálení žáhy
Může být velmi nepříjemné, často totiž máte pocit, že Vám něco rozežírá krk. Nejdřív to začne velice nepříjemným tlakem v žaludku, začne Vás pálit za hrudní kostí a postupně se to přesune až do jícnu.
Pokud se jedná o akutní projev, pomůže, když vypijete sklenici mléka. Při opakovaných obtížích už se lépe hodí měsíční kúra, kdy musíte po dobu jednoho měsíce vypít každý den 1 litr podmáslí. V lékárnách si také můžete pořídit antacid, který zabírá v podstatě okamžitě. Nejlepší prevencí před pálením žáhy je omezit konzumaci kořeněných a mastných pokrmů.
Plyny ve střevech
Jejich příčinou může být mimo jiné i vyšší obsah vlákniny. Proto je dobré, aby ti jedinci, kteří mají citlivější zažívání, omezili příjem některých druhů potravin.
Jaké potraviny omezit?
- Zelí
- Syrové potraviny
- Kapustu
- Sušené ovoce
- Odtučněné výrobky
- Výrobky s náhražkami cukru
- Perlivé nápoje
Skvěle při těchto problémech funguje čaj z fenyklu s anýzem. Čaj seženete v lékárně, stačí jen dát do hrnku 1 lžičku směsi, zalít 200 ml vroucí vody a nechat louhovat po dobu 10 minut, poté stačí scedit a vlažné vypít.
Zanechte odpověď