Jak naše zdraví ovlivňuje nádobí z teflonu?


Jak naše zdraví ovlivňuje nádobí z teflonu?

Když teflonové nádobí začínalo, bylo považováno za to nejlepší, co se zdravého vaření týká. V současné době se začala většina odborníků dohadovat, zda naopak tento druh nádobí není zdraví škodlivý a často i nebezpečný.

Doba přípravy

  • Říká Vám něco pravidlo 5 minut? To je maximálně povolená doba pro přípravu jídla v teflonu. Co není možné připravit za pět minut, vařte v něčem jiném.

Dbejte také zvýšené opatrnosti při používání kuchyňských pomůcek. Nikdy neberte na teflon nic, čím by se mohl poškrábat, pořezat a podobně. Vždy sáhněte jen po těch pomůckách, které jsou přímo určené k použití na teflonové nádobí. Sebemenší škrábanec či drobné poškození, nebo dokonce odlupující se teflon je známkou pro vyhození nádobí do koše.

Teflon škodí ptactvu

Máte doma nějakého exotického ptačího mazlíčka, jehož klec máte umístěnou v kuchyni, aby měl lepší výhled? Pak se mějte na pozoru, pokud v jeho přítomnosti používáte teflonové nádobí. Jeho používání je pro ptáky nebezpečné, neboť výpary z něj jsou pro ptactvo toxické a takového ptáka klidně můžou i zabít. Otázkou zůstává, jestli jsou stejně nebezpečné i pro nás.

Smažení na teflonu

Odjakživa jsme všude slýchali, že na teflonu je vaření zdravé, můžete na něm vše dělat bez tuku či smažit bez oleje, a vše tak bude dozajista zdravější. No v dnešní době to už zase tak růžové není. Každá pánev, bez ohledu na to, kdo jí vyrobil, se ve chvíli kdy jí položíte na plotnu a je prázdná začne přehřívat, čímž dojde k jejímu poškození. Vysoké teploty a smažení bez tuku může uvolňovat PFOA, což je škodlivá kyselina, pokud je totiž pánev bez tuku, dosahuje její teplota až 360°C, zatímco doporučená teplota na smažení je zhruba 150°C. V případě takto poškozeného povrchu nádobí už víc nepoužívejte.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..