Sluníčko k létu prostě patří a léto bez koupání a opalování si nikdo nedovede představit. Báječně se můžete opálit při lehčí venkovní práci nebo při sportování v rozumné míře, samozřejmě, že ne celý den, ale jen tak dlouho, kolik kdo snese. Bohužel letní počasí nám může způsobit i řadu nepříjemností. Jednou z nich je spálená pokožka, díky níž si můžete užít spoustu starostí. Spousta lidí se slunci vystavuje více než je zdrávo, často velmi nerozumně, spálená pokožka a komplikace, které s sebou může spálenina občas přinést, dokazují, že řada jedinců své vlastní zdraví zbytečně ohrožuje.
- Každý by si měl uvědomit, že pokožka, kterou spálilo slunce, může přinést do budoucna různé zdravotní či kosmetické problémy (většinou obojí). Spálení od slunce ohrožuje nejvíce miminka, která jsou ještě v kočárku, ta by měla být chráněna, aby s prudkým sluncem vůbec nepřišla do styku. Dále jsou ohrožené děti a také starší lidé. Avšak spálit se může v podstatě kdokoliv.
To je také důvod, proč dermatologové radí, aby lidé nechodili na přímé slunce bez tzv. předopalovacích přípravků, ty jsou důležité z toho důvodu, že vaši pokožku připraví na dávku záření, což v praxi znamená, že bude vaše kůže připravená (otužilá) a nebude se tak rychle opalovat, takže se hned tak nespálíte.
Nesmíte zapomenout, že pokud budete provozovat vodní sporty, voda bude sluneční záření odrážet, takže pokud už jste se trochu spálili při pobytu na pláži, můžete si to na vodě ještě zhoršit a zajistíte si tak velmi bolestivou a nehezkou noc. Za 12 až 24 hodiny dosahuje reakce kůže na UV záření maxima.
Jak ošetřit spálenou kůži?
- Kdykoliv to s opalováním přeženete, mějte na paměti, že postižené místo se musí ihned ochladit. Tím nejrychlejším způsobem je led nebo hodně studená voda (pokud nemáte led).
- Ochlazenou pokožku namažte vhodným přípravkem (na spáleniny), aby se promastila, čímž zamezíte jejímu popraskání a přeschnutí.
- Pokud je kůže červená, pálí, ale je bez puchýřů, přikládejte obklady z hypermanganu, vychladlého odvaru černého či zeleného čaje, uvidíte, jak se vám uleví.
- Okamžitě po spálení pokožky je nutné aplikovat na postiženou kůži chladící mast, obklady z borové vody nebo mast, obsahující kortikosteroidy.
- Dokud se pokožka nezahojí, nevystavujte jí přímému slunci, a pokud budete muset, pak se snažte omezit pobyt na co nejkratší dobu.
Co se týká přípravků vhodných pro obličej i tělo po opalování, pak volte ty druhy, které obsahují regenerační a zvlhčující složky.
Zanechte odpověď