Veškerý nábytek je nutné chránit před různými skvrnami od rozlitých nápojů a také před horkým nádobím, proto je základem používat podložky, podšálky a prostírání. Jinak bude dřevo nehezky vybledlé a zničené.
- Nábytku také nesvědčí přímé slunce
- Nedávejte ho na moc vlhká místa, ani na příliš suchá místa (poblíž radiátoru třeba)
Pokud je nábytek vystaven velké vlhkosti, začne nabývat na objemu, velké sucho zas na dřevě způsobuje praskliny.
Čištění
Dřív, než se pustíte do leštění nábytku, musíte ho nejprve zbavit prachu, proto ze všeho nejdřív otřete prach vlhkým hadrem (prachovkou). Kdybyste to neudělali a rovnou se pustili do leštění nábytku, když je zaprášený, tak jen špínu a prach zadřete do větší hloubky a může tak dojít k poškození dřeva.
- Nepoužívejte agresivní leštěnky
- K ošetření jsou vhodné speciální přípravky určené pro masiv
- Na starožitný nábytek nepoužívejte vůbec žádnou chemii
- Povrchy z masivu omývejte studenou vodou s mýdlem, nikdy horkou, jinak po ní nábytek začne žloutnout.
- Mastné skvrny odstraníte jemným brusným papírem, ale opatrně, potom vše otřete vlhkým hadrem.
- Objevíte-li na nábytku škrábance, použijte v případě tmavého a mahagonového dřeva jód a škrábance jím potřete (podobně funguje v rostlinném oleji rozpuštěná instantní káva či voskovka v barvě dřeva.
- Vyschlý nátěr stačí napustit lněným olejem, nechte působit, aby dřevo změklo, poté ho seškrábněte ostřím nože. Případné nerovnosti (promáčkliny, vroubky) zakryjte vícero vrstvami vlhčených papírových ubrousků či utěrek, poté přežehlete dosucha. Vlákna dřeva, která z ubrousků nasála vodu, zvětší svůj objem a zaplní nerovnosti.
Zanechte odpověď