Mečík je jednou z nejznámějších rostlin, které se u nás pěstují. Patří do čeledi hlíznatých. Pro mečík jsou typické mečovité listy a klasovité květenství. Existuje nepřeberné množství kultivarů s květy, které hrají všemi možnými barvami. Drobnější druhy jsou vysoké 30 cm, větší odrůdy dosahují až 120 cm. Kvetou v období od července do září.
Pokud chcete mečíky pěstovat i na své zahrádce, pak je důležité jim připravit zdravou půdu, do které budete sázet pouze zdravé hlízy. Jakkoli poškozenou hlízu raději vyhoďte, protože by se stejně neuchytila.
Jak je pěstovat?
- Najděte pro mečíky prosluněné stanoviště.
- Půda by měla mít slabě kyselou až neutrální reakci.
- Nikdy nevysazujte mečíky do půdy, kde jste předtím pěstovali tykve, rajčata a okurky. Naopak vhodná je půda po jahodách či obilninách.
- Menší hlízy vysazujte do hloubky 7 až 10 cm, ty větší pak do hloubky 10 až 15 cm.
- Dodržujte mezi řádky vzdálenost 30 až 40 cm.
- Vzdálenost mezi hlízami by měla být 10 až 20 cm (podle velkosti hlízy).
- Do stejné půdy nevysazujte mečíky dříve než za 5 až 6 let od jejich posledního pěstování.
- Vždy po zálivce či dešti proveďte mělké kypření (čím častěji, tím lépe).
- Po celou dobu kvetení hlídejte, aby se rostlina nevyvracela.
- Pokud je chcete řezat, pak jedině po ránu v době, kdy jsou rozkvetlá maximálně 1 až 2 poupata. Řez proveďte za třetím listem a to velmi opatrně (květ můžete také šetrně vylomit).
Pozor si musíte dát na různé škůdce a choroby, k nimž jsou mečíky bohužel velmi náchylné. Choroby je mohou velmi nepříjemně poškodit nejen v době vegetace, ale i při jejich skladování. Mezi nejhorší škůdce, kteří jsou schopni napáchat největší škody, patří Třásněnka mečíková což je 1 mm velký hmyz, který je černý čárkovitý a má třásnitá křídla. Svým sáním v poupatech znemožní jejich rozvinutí. K omezení jejího výskytu se používá insekticidní postřik.
Hlízy sklízejte zhruba 6 týdnů po odkvětu (většinou od konce září do konce října). Očistěte je důkladně od zeminy, odstraňte kořeny a listy, sušte je při pokojové teplotě zhruba 6 až 8 týdnů. Po uplynutí této doby odloupněte starou hlízu, zbavte se svrchní slupky a dejte hlízy přezimovat do místnosti, kde je teplota mezi 5 až 10°C. Tato teplota je důležitá, neboť při vyšší teplotě se může na hlízách přemnožit třásněnka, zatímco nízké teploty hlízy poškodí a budou pak v podstatě nepoužitelné.
Zanechte odpověď