Kdo by si nechtěl po ránu utrhnout pár kousků čerstvého ovoce a hodit třeba do jogurtu nebo si jen tak ozdobit kaši, aniž by při tom musel jít ven na zahradu? Můžete si klidně některé druhy ovoce vypěstovat doma v květináči (postavte ho na zápraží domu, na terasu či na balkon). Není to sice jednoduché a bude to chtít trochu vašeho času a péče, ale výsledek bude jistě stát za to.
Co lze pěstovat v květináči?
Nejvhodnější jsou zakrslé ovocné stromky, které seženete v každém větším zahradnictví (v některých částech republiky jsou k mání pouze ve specializovaném zahradnictví). Vhodné jsou stále plodící odrůdy, které můžou být klidně i převislé, pochutnáte si na nich a ještě vám krásně ozdobí váš domov.
- K dostání jsou broskvoně, hrušně a jabloně, a to ve formě balerínek, což jsou malé štíhlé stromky, které mají sice krátké větve, ale jsou zcela obsypány drobnými plody.
Co dalšího lze zasadit do květináče?
- angrešt
- rybíz
- muchovník
- borůvky
- ostružiny
- maliny
- jahody
Maliny a ostružiny můžete vybavit žebříčkem z bambusu a ony po něm budou šplhat. Jahody dejte spíše do menšího květináče nebo do truhlíku.
Jak je správně vysadit?
- Připravte si velký květináč (čím větší, tím lepší). Pro stromky je dobrý velký a vyšší, pro menší sazenice sáhněte po nízkém. Pokud dopředu víte, že s ním budete potřebovat manipulovat z místa na místo, pak si pod ty těžší rovnou pořiďte podložku s kolečky.
- Dno květináče pokryjte vrstvou keramzitu (můžete použít také perlit či kupte obyčejný písek, který se používá na dětská pískoviště), čímž získáte tzv. drenážní vrstvu, která bude odvádět přebytečnou vodu.
- Na keramzit (perlit, písek) nasypte vrstvu univerzálního zahradnického substrátu (nebo také substrát pro pěstování jahod a podobně). Když si v obchodě nebudete jistí, poraďte se s prodavačem, většinou se snaží poradit co nejlépe.
- Sazenici (stromek) opatrně vytáhněte z plastového obalu, v kterém jste jí zakoupili. Pokud jsou kořeny slisované, tak je trochu rozcuchejte. Vložte do květináče a zasypte jí do stejné výšky, jako byla zasypaná v přepravním obalu. Kolem nasypte substrát a opatrně upěchujte.
- Trochu zalijte a povrch zasypte kamínky či kůrou (můžete klidně oboje). Dokonce si můžete pořídit i kakaové slupky, které se v obchodech prodávají právě pro tyto účely. Vaše obydlí tak provoní nejen ovocný stromek, ale také čokoláda, díky slupkám z kakaa.
Jak o ně pečovat?
- Ovocné květináče postavte na sluníčko, ale pokud by na ně pražilo opravdu hodně intenzivně, pak jim najděte raději polostín.
- Pravidelně zalévejte
- Jednou týdně aplikujte hnojivo, které rozmícháte přímo do zálivky.
Jak ovocnáče zazimovat?
- Nikdy je nepřendávejte do bytu, kde by jim bylo teplo, vydrží venku i v zimě.
- Dbejte na to, aby jim nepromrzly kořeny, čemuž zamezíte tak, že květináč obložíte polystyrenem a obalíte bublinkovou folií.
- Jakmile stromky shodí listy, nezalévejte je (a když už, tak jen minimum, aby neuhnily kořeny, když budou stále v mokru).
- Během spánku ovocnáče nepřihnojujte, hnojivo mu dáte až na jaře, když se probudí a objeví se na něm první lístky a kvítky.
Zanechte odpověď