V obchodech jsou tyto plody k dostání prakticky celoročně. Pozor si musíte dát na jakkoliv napadené plody, nesmí na sobě mít skvrny či být příliš měkký, když ho stiskneme. Správně zralý plod má žlutooranžovou barvu, a když ho zmáčknete je jen lehce naměklý a pevný. Z toho vyplývá, že čím je papája zelenější, tím je méně zralá a obsahuje také více enzymů. Pokud už takto zelený plod koupíte, pak je nutné ho nechat dojít (dozrát) při pokojové teplotě. Jakmile začne dozrávat, bude žloutnout a po zmáčknutí se poddá tlaku našich prstů.
Můžete si však klidně toto ovoce vypěstovat i doma. Budete k tomu pouze potřebovat semena, správnou teplotu pro pěstování a dostatečnou vlhkost. Když jsou semena umístěna do trvale vlhkého substrátu, začnou rychle klíčit. Ideální je pro ně teplota nad 20°C. Volte výživnější zeminu, ideální je třeba kombinace rašeliny a písku.
Do vyšší misky či květináče dejte vrstvu substrátu a semeno do něj lehce zatlačte, aby bylo schované pod povrchem. Jakmile vyklíčí a povyroste, přesazujte postupně vzrostlé semenáčky do větších květináčů, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro další růst. Důležité je, abyste nezapomněli doplňovat hnojivo bohaté na stopové prvky, to je naprosto nezbytné pro správný růst, zejména v prvních měsících života, kdy rostlinka bují nejvíce.
Co rostlině při růstu škodí?
- nízké teploty (nesmí být vystavena teplotám nižším než 15°C, pokud to jde, udržujte jí nejlépe nad těch 20°C)
- pozor na škůdce (svilušky a molice napadají zejména mladé rostlinky)
- zajistěte rostlině dostatečné množství světla
- v místnosti nesmí být moc suchý vzduch, důležitá je dostatečná vlhkost
Pokud začne rostlina shazovat listy, je to obranná reakce na to, že jí v misce pod květináčem příliš dlouho stojí voda.
V letním období je možné nechat rostlinku růst venku, na terase či rovnou na zahradě pod širým nebem. Pokud se teploty venku dlouhodobě drží nad 20°C, musíte jí dostatečně zalévat, aby nevysychala. Oproti tomu v zimě, kdy je tzv. období vegetačního klidu, musíte zalévání omezit, aby se rostlina neutopila, neboť nemá tak velkou potřebu vody, jako v létě.
V přirozeném prostředí, což jsou pro papáju tropy, plodí nově vzrostlá rostlina zhruba dva roky poté, co byla vysazena. Pěstujete-li jí doma, kde jsou pro ni naprosto jiné podmínky, trvá o hodně déle, než vůbec začne plodit a plody nejsou tak velké.
Zanechte odpověď