Průjem nás umí potrápit, ale když si s ním víte rady, zase takové trápení to není. Když na to navíc půjdete přírodní cestou, bude vám ještě lépe. Můžete si třeba při procházce v lese natrhat listy ostružiníku či maliníku. Oba druhy vám pomůžou proti kolice, střevnímu kataru či průjmu.
- Z listů se dá připravit odvar či čaj, který má léčivé účinky. Vzhledem k tomu, že má čaj velmi jemnou chuť, je vhodný pro děti, ale také pro starší osoby.
Hlavní složky
- Třísloviny
- Organické kyseliny
- Flavonoidy (rostlinné antioxidanty)
Na co pomáhá?
- Podpora vylučování žluči
- Urychlení a usnadnění trávicího procesu
- Průjem
- Kolika
Sběr listů
Pokud chcete, aby listí obsahovalo nejvyšší koncentraci účinných látek, je nutné natrhat ho dříve, než keř začne kvést.
Příprava čaje
Do hrnku dejte 1 vrchovatou lžíci sušených nebo 1 hrst čerstvých listů, zalijte je 250 ml vroucí vody a nechte tak 5 – 7 minut louhovat. Poté čaj přeceďte a popíjejte 2 až 3 krát denně.
Příprava odvaru
Připravte si menší hrnec, nasypte do něj 1 polévkovou lžíci sušených či hrst čerstvých listů přilijte 300 ml studené vody, pomalu přiveďte k varu a nechte tak 2 minuty povařit. Odstavte, nechte 5 až 10 minut louhovat a nakonec přeceďte.
- Odvar i čaj jsou skvělým pomocníkem při průjmu a kolice. Jejich výhodou je, že úžasně voní a výborně chutnají, což se o spoustě jiných bylinných čajů říci nedá.
Zanechte odpověď